10 technologických trendů pro rok 2020. Umělá inteligence, kam se podíváš

Na sklonku loňského roku si Anis Uzzaman, šéf Pegasus Tech Ventures, na webu Venturbeat zavěštil, jaké trendy budou vysledovatelné v oblasti technologií roku 2020. Zcela nepřekvapivě v nich jednu z hlavních rolí hraje umělá inteligence.

1) Výraznější využití umělé inteligence ve výrobě

Americké startupy jako Vicarious, Kindred nebo Osaro postoupily za poslední dobu výrazně ve směru k uplatnění umělé inteligence přímo ve výrobě. Technologie Kindred dokonce některé firmy už nasazují i do procesu distribuce.

2) Praktická aplikace internetu věcí

S nástupem internetu 5G počet zařízení propojených v tzv. internetu věcí významně vzroste. Systémy budou získávat mnohem více dat z rozličných senzorů a technologií zaznamenávajících viděné. Amazon nedávno představil Amazon Go, který právě díky internetu věcí a strojovému vidění umožňuje zákazníkům nakupovat, aniž by museli zboží ručně kontrolovat.

3) Vzroste poptávka po počítačích s vyšším výkonem procesorů

S větším zapojením umělé inteligence, senzorů sbírajících data a s nimi operujících aplikací se úměrně zvýší požadavek na výkonnost hardwaru zajišťujícího provoz. Vývoj směřuje k uplatnění tzv. AI čipů, známých také jako neuromorfní nebo mozkové čipy, které napodobují strukturu uspořádání lidského mozku.

4) Komerční využití kvantových počítačů nadále znatelně poroste

Anis Uzzaman dokonce hovoří o roku 2020 jako o počátku éry kvantových počítačů. S tím, jak se množství procesovaných dat bude navyšovat, začnou se kvantové počítače objevovat stále častěji v průmyslových odvětvích, ať už jde třeba o zdravotnictví, nebo energetiku – zpracování velkých objemů dat si vyžádá léčba rakoviny, systém kontroly v jaderné energetice nebo analýza DNA.

Foto: Official SpaceX Photos, Flickr, CC BY-NC 2.0

5) Návrat do vesmíru popostrčí vývoj technologií

S rokem 2020 se snad už i spojí výraznější návrat k vesmírným cestám, stimulovaným tentokráte ale znatelně soukromým sektorem. Společnost SpaceX Elona Muska by v první polovině tohoto roku chtěla absolvovat první let do vesmíru s posádkou na palubě. K tomu užitá raketa Starship může být na rozdíl od dřívějších případů použita znovu.

6) Nová éra internetu

Ta samozřejmě souvisí už s dříve zmíněnými trendy – nástup mobilních 5G sítí a stovky nových telekomunikačních satelitů vypuštěných do vesmíru zajistí stabilnější a rychlejší internetové spojení umožňující další rozvoj služeb a aplikací pro toto prostředí.

7) Vývoj zdravotní péče – především na úrovni zkoumání genomu

Další studium lidského genového fondu umožní společnostem provádět podrobnější průzkum, a hlavně pracovat na způsobech prevence a léčby. V procesu léčby opět najde výraznější uplatnění umělá inteligence – ať už jde o CT skeny, rentgeny, nebo jiné diagnostické prostředky.

8) Automatizace zemědělství – především pokud jde o efektivitu pěstování plodin

V roce 2020 bychom se na polích měli stále častěji setkávat s automatizovanými nástroji dohlížejícími na pěstování plodin a využívajícími při tom systém mechanického vidění, umělou inteligenci a velké množství dat.

Zdroj: Roborace

9) Samořiditelná vozidla se zase o krok přiblíží plnému provozu

Ačkoli tato technologie není žhavou novinkou a testování na silnicích jedou na plné obrátky, dosažení úrovně autonomie 5, tj. plně samostatného řízení, je ještě daleko. Zde sehraje důležitou úlohu vývoj umělé inteligence a jejího porozumění komplexním podmínkám provozu na silnici.

10) Spojené státy americké a Čína začnou užívat blockchain

S rozvojem blockchainu přitahují pozornost oficiálních úřadů rizikové společnosti prostředkující platby, případně ještě navíc k tomu operující anonymně. Čína například plánuje z toho důvodu uvést blockchainové platby u transakcí procházejících společnostmi ICBC (China Industrial and Commercial Bank), Alibaba Group, China Southern Airlines.Další články k tématu: Uncategorized