8 trendů v 3D tisku a digitální výrobě pro rok 2020 (2. část)

Společnost HP zveřejnila své prognózy vývoje v progresivním odvětví průmyslu na tento rok. Zakládají se na rozsáhlém dotazování odborníků v oboru. Ti pojmenovali hlavní trendy, které budou mít vliv také na Průmysl 4.0.

O prvních 4 trendech pro letošní rok jste si mohli přečíst v tomto článku. A jaké jsou další?

5) Rozsáhlé možnosti individuálního přizpůsobení produktů otevřou nové příležitosti v oblasti výroby bot, brýlí nebo dentálních výrobků

Podle odhadů společnosti SmartTech Analysis jen u 3D tisku obuvi lze předpokládat nárůst na objem obchodovaných 6,3 miliardy dolarů celkově v příštích 10 letech. Své šance se ujmou i výrobci brýlí a ortodontických pomůcek, kde sehraje velkou roli možnost technologie uzpůsobit výrobek individuálním požadavkům zákazníka.

6) 3D tisk popožene dopředu elektrifikaci vozidel

Už dnes hraje 3D tisk výraznou roli při výrobě elektromotorů, ale jeho význam ještě poroste. Další rozvoj této technologie umožní automotivu rychleji a levněji produkovat automobily na elektrický pohon.

Krabička pro čerstvý salát vytisknutá pomocí 3D.
Zdroj: HP.com

7) 3D tisk povede k novému, efektivnějšímu uspořádání zásobovacího řetězce

Zásadní otázku, jestli je pro umístění výroby lepší být blíže zdroji materiálu, nebo koncovým zákazníkům, je nyní snadnější rozetnout s pomocí 3D tisku. Ten umožní větší lokalizaci výroby v konkrétních oblastech, nebude třeba ji soustředit do jednoho místa určeného tradičně nebo na základě logistických kritérií.

8) S rozvojem softwaru se budou posouvat také možnosti 3D tisku

Pokroky ve vývoji softwaru a správě dat se odrazí ve funkcionalitě systémů spravujících celkový tisk i jeho procesy. Souběžně s tím společnosti věnující se 3D tisku dají k dispozici fluidní informační ekosystémy, díky nimž zákazníci i partneři budou moct určovat podobu personalizovaných produktů.Další články k tématu: Aktuality