AirCSI – dron, který možná „ukradne“ jednou práci forenzním kriminalistům

Rychlost a potřeba sesbírat co nejvíce informací na místě činu do jisté míry definují práci speciálních vyšetřovatelů, které nejlépe znáte asi ze slavné řady amerických seriálů. Dron vyvíjený v Brazílii předčí člověka v obou těchto směrech.

Pompílio Araújo je expertem brazilské policie na ohledání místa činu. Zároveň ale působí i jako výzkumník na University of Bahia, kde pracuje na pomůcce, která by jemu i jeho kolegům výrazně usnadnila práci v terénu – na dronu, který se rychle dopraví na místo činu a zaznamená co nejvěrněji jeho podobu dříve, než potenciální stopy znehodnotí povětrnostní podmínky nebo zásahy člověka.

Foto: Pompilio Araujo

Forenzní bezpilotní letoun dostal výmluvné jméno AirCSI a je vybaven stereo kamerou a lokalizačním systémem zaznamenávajícím jeho polohu. „Ze všeho nejdřív dron vystoupá do výšky, aby získal co nejširší výhled na místo činu a zaznamenal rozměrově větší stopy,“ vysvětluj Araújo, jak jeho vynález funguje.

Původně byl tento elektronický pomocník vyvíjen s cílem pátrat v otevřeném prostoru po zbraních, ale může být uzpůsoben tak, aby hledal i jiné důkazy, např. skvrny od krve. Araújo a jeho kolegové navíc postupem času přidali dronu sekundární systém využívající druhé kamery, která umožňuje nahlížet stopy zločinu z různých úhlů.

V novější verzi AirCSI obkrouží nejdřív po vypočtené dráze prostranství a identifikuje potenciální stopy, přičemž bere v potaz jejich význam i velikost. Na základě takto sebraných dat stanoví další dráhu průletu nad místem činu, kdy se více zaměřuje na sbírání detailních informacích o vytipovaných možných důkazech.

Výsledkem práce AirCSI je náčrt s přesnou lokalizací stop, spolu s detailním obrazem místa činu,“ tvrdí Araújo. Forenzní bezpilotní letoun doposud procházel testováním v režimu simulace, k odzkoušení ve skutečných podmínkách by mělo dojít už na přelomu tohoto roku.

Pompílio Araújo a jeho tým by ale neradi u toho skončili. V jejich představách a plánech se komplexní data získaná drony využívají k virtuální rekonstrukci celého místa činu, které budou moct vyšetřovatelé zkoumat i s větším odstupem času. To už je ale obraz, který doopravdy si doposud spojujeme spíše s produkcí ze žánru sci-fi.

Foto: Pompilio Araujo

Zprávu přinesl internetový magazín IEEE Spectrum.Další články k tématu: Uncategorized