Američané se už nebudou muset spoléhat na Rusy. V Muskově raketě astronauti neumřou

Od roku 2011 se astronauti z NASA dostanou do vesmíru jen jako „pasažéři“ na ruských raketách. Americká vesmírná agentura totiž tehdy ukončila program vlastní raketové dopravy. Naštěstí pro ně se ale z výletů za hranice zemské atmosféry stává zajímavý byznys.

Jen od roku 2014 investovala NASA v kontraktech uzavřených s firmou SpaceX Elona Muska a konkurenční společností Boeing takřka 7 miliard dolarů. Zatímco vizionářský podnikatel v tomto podniku sleduje svůj sen vyslat lidi na cestu na Měsíc, nebo dokonce i k Marsu, cíle americké vlády jsou přeci jen trochu přízemnější.

Dohoda uzavřená s Ruskem byla vnímána jako dočasné řešení, vyplývající mimo jiné ze společného provozu Mezinárodní vesmírné stanice. O to víc nepříjemný je skluz, který proti předpokládanému plánu soukromé společnosti z různých důvodů nabírají.

V prosinci loňského roku dálkově řízený testovací model vesmírné lodi Boeing Starliner selhal při pokusu propojit se s vesmírnou stanicí, a to v důsledku problémů se softwarem. První let s posádkou se tím opět o něco oddálil, NASA musí ještě rozhodnout, jestli bude třeba podniknout další zkušební let bez přítomnosti posádky.

A tak to vypadá, že první lidskou posádku pro NASA do vesmíru dopraví společnost Elona Muska. Minulou neděli totiž podle informací webu Bloomberg jeho raketa prošla bez potíží klíčovým testem a nic nebrání tomu, aby dle odhadů do poloviny tohoto roku začal odpočet před přelomovým letem.

Foto: JD Lasica, Flickr, CC BY 2.0

Nedělení zkouška konkrétně se zaměřovala na jednu z nejdůležitějších pojistek – možnost přerušit bezpečně misi i v případě, že dojde k nějakému selhání v průběhu vzletu rakety. Sám zakladatel spolčenosti SpaceX popsal potom test jako „učebnicově dokonalý“.

„Jsem nadšený, tohle je skvělé,“ vyjádřil se Musk. „Už se jeví mnohem pravděpodobnější, že první let s posádkou se uskuteční v druhém kvartálu tohoto roku.“

Test přerušení letu zahrnoval sérii komplexních manévrů předtím, než byly otevřený padáky a modul 10 minut po startu přistál do Atlantického oceánu, přesně jak bylo plánováno. Raketa Falcon 9 se řízeně zřítila do pobřežních vod.Další články k tématu: Uncategorized