Bezpečnost trochu jinak. Umělá inteligence na kolečkách pohlídá dům

Inteligentní fotoaparáty jsou dnes čím dál menší, jejich rozlišení lepší a samozřejmě jsou chytřejší než kdykoli předtím. Robot Scout společnosti Moorebot má ale jednu vlastnost, díky které v davu vyniká: náhon na všechny čtyři.

Scout se skládá z kamery s rozlišením 1080p s nočním viděním a obousměrné zvukové podpory, která je umístěna na podvozku, to celé v kompaktním rozměru 7 x 10 x 11 cm. Jeho malá velikost by mu tak měla umožnit proniknout i do nejužších prostor. Klíčová vlastnost robota ale spočívá v integrované umělé inteligenci, která ho dělá autonomním – zvládne tedy pracovat bez lidské interakce.

Svérázná vychytávka je vybavena čtyřjádrovým procesorem ARM, 1 GB pamětí DDR III, 4 GB flash pamětí, dvoupásmovým adaptérem Wi-Fi, sbírkou senzorů a algoritmem SLAM (simultánní lokalizace a mapování) pro navigaci. Scout zvládne hlídat každé zákoutí vašeho domova a nahrávat video v reakci na zvuk nebo pohyb v okolí, které pak může uložit k sobě „na palubu“, odeslat do cloudu nebo streamovat na vybrané zařízení jako chytrý telefon nebo tablet.

Nejsem jako telefon, nabiji se sám

Scout se umí vyhýbat překážkám a každých pár hodin se vrátit do nabíjecího docku, aby doplnil energii, v tomto ohledu funguje podobně jako robotické vysavače. Lze jej dokonce naprogramovat tak, aby automaticky sledoval pohybující se objekty, a tak ať už jde o psa, kočku, nebo případného zloděje, objede je bez jediného zaváhání. V případě jakéhokoliv podezření ho pak můžete ovládat i ručně prostřednictvím mobilní aplikace.

Robota novým kouskům naučíš

Společnost Moorebot nabízí jak u Scouta, tak jiných produktů snadno použitelný modulární programovací jazyk Scratch. S jeho pomocí mohou majitelé přizpůsobit robota svým představám. Fantazii se přitom meze nekladou, a tak můžete robota naučit, co vás zrovna napadne. Mimo jiné to z něj dělá skvělý vzdělávací nástroj pro výuku kódování.

Scout najde využití ve velmi širokém spektru služeb. Ty zahrnují inteligentní mobilní domácí kameru, společníka pro domácí mazlíčky, monitorovací nástroj pro kutily a inspirativní, moderní výukové hračky pro děti,“ uvedl generální ředitel Moorebotu Jun Ye.

Moorbot Scout bude při svém jarním uvedení na trh stát cca 3 900 Kč (179 dolarů) a koupíte jej na Amazonu.Další články k tématu: Aktuality