BOJ S KORONAVIREM: Krize zasáhne i poskytovale financovaní

Je jasné, že v průmyslu dojde ke změnám. Práce bude “více lokální” a “více online”, sníží se míra globalizace a zkrátí a zjednoduší se dodavatelské řetězce, tvrdí Vladislav Severa, vedoucí partner týmu pokročilé datové analýzy ve společnosti EY

Mnoho firem dříve nebo později může současná situace fatálně postihnout. Jaké kroky pro udržení svého byznysu by měly udělat?

Krátkodobě je zásadní udržet bezpečnost a zdraví týmu a zaměstnanců – práce z domova a její aspekty hraji zásadní roli u těch firem, které v tomto módu mohou operovat, a mnoho “tradičních” business modelů se snaží transformovat do online módu. Výpadek tržeb je evidentní v řadě odvětví – pro přežití firem je tím zásadní soustředění na velmi tvrdý management krátkodobé likvidity a cash-flow a předvídaní peněžních toků (zejména těch směrem “dovnitř”).

Jaké jsou Vaše prognózy ohledně vývoje českého hospodářství, respektive průmyslu? Která odvětví už teď bojují o přežití, která naopak mohou být v určitém klidu?

Vše zaleží na trvání akutní koronavirové krize. Jsme si vědomi řady scénářů, ale netroufáme si odhadovat, který skutečně nastane. Mezi nejvíce zasaženými odvětvími je doprava, cestovní ruch, hotely a restaurace, dále všechna odvětví maloobchodu, která musela zastavit či významně omezit provoz. Sekundárně jsou pak zasaženi všichni jejich dodavatelé, tedy například výrobci nápojů, a řetězová reakce se zřejmě nezastaví a dosáhne i poskytovale financovaní a další odvětví. Mezi odvětvími, která fungují dál, jsou prodejci potravin a základních potřeb, online prodejci potravin, lékárny. Věříme, že jejich dodavatelé – zemědělci, výrobci léčiv a kosmetiky – udrží kontinuitu výroby. Specificky důležité pro Českou republiku a bohužel krizí též zasažené je automobilové odvětví. Středně a dlouhodobější vývoj pak též bude záviset na změnách chování spotřebitelů, které po současné zkušenosti jistě nastanou – není ještě zřetelné jaké.

Vláda každý den hovoří o podpoře českým firmám. Které z vládních kroků jsou podle vás v pořádku, které naopak? A co byste navrhovali vy?

Zdroj: Curately.org

U našich klientu cítíme silnou potřebu a zájem o kompenzaci výpadku tam, kde je to odůvodněné, dále jde o kompenzace mezd zaměstnanců a podporu kontinuity financování – jak formou půjček, tak případně formou záruk. Rovněž posečkání s platbami nájmu u podnikatelů ve spotřebitelském obchodu je vysoko v žebříčku potřebných ulev.

Jak současná koronovirová krize promění nejen český průmysl?

Lze předpokládat, že přinejmenším po dobu omezení bude vše směřovat k “více lokální” a “více online” formě. Sníží se míra globalizace a zkrátí a zjednoduší se dodavatelské řetězce.

Je řešením pro firmy do budoucna více promýšlet své investice do moderních technologií? Více se zaměřit na automatizaci, robotiku, digitalizaci?

Dost možná – zejména tam, kde výpadky pracovníků způsobují diskontinuitu provozu – nicméně současná zkušenost ukazuje, že moznost “práce na dálku” je ještě důležitější než témata automatizace a robotizace a přinejmenším v blízké budoucnosti budou firmy každou korunu pro investice rozmýšlet velmi pečlivě.Další články k tématu: Rozhovory