České podniky začínají používat místo tužek tablety. Ušetří tak až 30 minut denně na zaměstnance

Mladá zlínská společnost se zabývá digitalizací procesů ve výrobě a v dopravě. Aplikace, které firma B2A dodává, dokážou výrazně ušetřit čas.

Snaží se tak měnit pohled výrobních firem na moderní technologie. „Každý zaměstnanec, manažer nebo majitel společnosti má smartphone, a většina z nich i tablet. Ale jen málo z nich tyto přístroje používá v práci. Přitom stačí nahrát správnou aplikaci a pak už se jen napojit na podnikový informační systém. Na takovém tabletu pak mohou zaměstnanci vidět v reálném čase frontu práce, aktuální dokumentaci, kontrolují svůj čas, komunikují a řeší úkoly a dle již provedených realizací víme, že v průměru zaměstnanci mohou ušetřit 30 minut denně,“ vysvětluje Petr Kubíček, výkonný ředitel B2A.

Aplikace od B2A fungují výhradně přes systém iOS od společnosti Apple a jsou propojeny s informačními systémy typu Helios, Abra nebo SAP. V online prostředí jsou v nich provázány i různé oblasti a procesy výroby, směrem od výroby přes mistra, servis, kontrolora do skladu s výrobky. Nad tím vším je postavena interní komunikace využívající aplikace podobné Messengeru od Facebooku.

Software od B2A eviduje přímo v provozu to, co zaměstnanci právě dělají. Foto: Marek Malůšek © 2018

Větší informovanost a bez papíru

Firma každoročně dodává stovky tabletů pro především malé a střední podniky ve výrobě a dopravě. Software od B2A eviduje přímo v provozu to, co zaměstnanci právě dělají, jak dlouho jim konkrétní práce trvá a rovněž kontroluje pauzy, kdy došlo k přerušení práce. Pokud je jakýkoli problém s výrobkem, lze jej okamžitě vyfotit tabletem a poslat na kontrolu. Veškerá data jsou přístupná online v reálném čase. To jsou potřeby, na které dříve používaný papír opravdu nestačí.

Odpovědní pracovníci mají vyšší informovanost, přehlednost, jasná a čistá online data. Výrazně se snižuje chybovost díky přednastaveným postupům a hodnotám, samozřejmostí jsou jazykové mutace pro cizince a v neposlední řadě omezení popocházení pro výrobě,“ dodává Kubíček. 

“Možnost podílet se na řešeních pro zákazníky Apple je pro nás velkou výzvou a příležitostí”, říká Petr Kubíček z B2A. Foto: Marek Malůšek © 2018

Spolupráce s aerolinkami i železničními dopravci. Brzy i zdravotnictví

Společnosti Smart Wings dodala zlínská firma aplikaci, která pomáhá a zjednodušuje pracovní život pilotům. Pomocí ní evidují zahájení a ukončení pracovní služby, mohou nahrávat příslušné dokumenty, fotit doklady či informovat o svém zdravotním stavu. Společnost LokoTrain využívá podobnou aplikaci, která mimo jiné pomáhá evidovat práci strojvedoucích a sleduje jejich polohu.

Zpočátku společnost B2A působila jako pionýr v zavádění nových efektivnějších postupů a technologií do praxe. „Měli jsme opravdu těžký chleba a nebylo snadné prorazit. Jen díky vytrvalému úsilí, maximálnímu důrazu na uživatelský komfort a kvalitu řešení jsme se nominovali do řady progresivních firem v oblasti SME. Nově nacházíme stále větší uplatnění u větších firem, o čemž svědčí taky pozvání ke spolupráci od českého zastoupení Apple. Dlouhodobě vyvíjíme naše produkty na platformě iOS. Možnost podílet se na řešeních pro zákazníky Apple je pro nás velkou výzvou a příležitostí,“ říká Kubíček.Další články k tématu: Aktuality