Co nového ze spotřebitelské robotiky přinesl CES 2020?

Každoroční lednový veletrh Consumer Electronics Show (CES) v Las Vegas je největší svého druhu na světě a představuje nejnovější výdobytky spotřební a výpočetní elektroniky. Exponáty na tomto veletrhu mají jednu krásnou vlastnost: již je, nebo bude možné si je koupit a přinést domů. Zde je náš výběr úžasných robotických gadgetů z CES 2020.

Kočkovitý číšník (BellaBot)

Robotický číšník BellaBot. Foto: PuduTech

BellaBot od čínské firmy PuduTech je robotická kočka, která hostům v restauraci roznáší talíře s pokrmy. Na pohlazení za ušima reaguje kočka potěšeně. Jestliže však robota host hladí příliš dlouho, začne být podrážděný: „Velmi důrazně vám řekne, abyste jej nerušili v práci,“ vysvětluje výrobce. Robota navrhla firma PuduTech původně pro provozovatele čínských restaurací, kteří se často potýkají s nedostatkem pracovní síly. Podobní roboti od PuduTech již jsou „na place“ přibližně ve dvou tisícovkách restaurací.

Zachránce, který vám donese toaletní papír (RollBot)

Zachránce v nouzi nejvyšší: RollBot. Foto: Procter & Gamble

Dvoukolový robot značky Charmin patří do portfolia giganta Procter & Gamble a jeho úkolem je přivézt vám toaletní papír, když jej právě nutně potřebujete (a žádný není po ruce). Robota Charmina si přivoláte mobilním telefonem přes bluetooth. Přijede k vám s rolí toaletního papíru pomocí navigační technologie, která se podobá technologii z robotických vysavačů.

Alexa ve sprše (Kohler Moxie Showerhead)

Foto: Kohler

Americký výrobce Kohler vyvinul sprchový, a tedy vodotěsný reproduktor, který spolupracuje s robotickou asistentkou Alexou. Ráno (nebo večer) vstoupíte do sprchového kouta, pustíte si teplou vodu a… můžete si povídat! Alexe můžete přikázat, ať vám přehraje něco z oblíbeného playlistu, můžete se jí zeptat na nejnovější zprávy nebo si v e-shopu objednat šampón. Reproduktor je připevněn magneticky a nabíjí se bezdrátově. Verze s robotem Alexa bude stát 159 dolarů. Na trh má přijít výrobek ještě letos.

Věrný následovník (Ballie Bot)

Foto: Samsung

Společnost Samsung představila robota, který se jmenuje Ballie a vypadá jako tenisový míček. Co tento robot dělá? Pípá a věrně se vám kutálí v patách. Zařízení má vestavěnou kameru, která zaznamenává výjimečné okamžiky vašeho života. Kromě následování svého majitele funguje Ballie i jako fitness asistent a dokáže pomoci i s některými domácími pracemi. Umí například zapnout uklízecího robota. Je ovšem otázka, nakolik Ballie zvládne kutálení do schodů.

Úsvit androidů (avataři NEON)

Foto: Star Labs

Star Labs, samostatná divize společnosti Samsung, se pochlubila umělými lidmi zvanými NEON. Jsou to počítačově vytvářené animace, které vypadají jako lidé. Tedy asi tak, jako postavy v počítačových hrách vypadají jako skutečné postavy. Umělí lidé dokážou konverzovat, a dokonce prý i se skutečnými lidmi „soucítit“. Avataři NEON mohou například být zajímaví pro firmy, které chtějí své pracovníky pro komunikaci se zákazníky nahradit roboty. Avataři NEON mohou sloužit i jako virtuální ošetřovatelé, recepční a také jako televizní hlasatelé nebo herci.

Robot, který vám rozumí (Bocco Emo)

Foto: Yukai Engineering

Od mluvících zařízení člověk očekává přesné odpovědi na otázky. Tento robot vám toho však moc nesdělí. A to je záměr: Bocco Emo je robot určený pro soucit a citovou oporu. Poslouchá, co říkáte, a odpovídá emočně vhodným způsobem: vrká, cvrliká nebo přede a přitom chápavě pokyvuje hlavou. Vyrábí jej tokijská firma Yukai Engineering, která je známá svou robokočkou Qoobo. Ta sice nemá hlavu, zato však dokáže vrtět ocasem. Firma se domnívá, že roboti mohou velmi zlepšit emocionální stav lidí, kteří se ocitli v sociální izolaci, což je zejména problém stárnoucích populací, tedy nás všech.

Aplikace v robotovi Bocco může sloužit také jako rodinná nástěnka, prostřednictvím níž si můžete s rodinou vyměňovat zprávy. Když mluvíte na robota, nahráváte tím zároveň hlasovou zprávu pro rodinné příslušníky.

Robokočka (MarsCat)

Foto: Elephant Robotics

Robotická kočka MarsCat, kteoru vyvinul startup Elephant Robotics, umí chodit, protahovat se, hrát si s hračkami, včetně míčku a klubíčka, vyhýbat se překážkám a kousat si drápky. Dokáže také rozpoznávat lidské obličeje a reagovat na 20 povelů, jako například „sedni“ či „pojď sem“. Osobnost kočky závisí na tom, jak se k ní lidé chovají. A sama se chová různě i podle toho, jestli ji lidé dostatečně hladí.

Inteligentní odpadkový koš (Townew)

Foto: Xiaomi

Domácí odpadkový koš Townew od Xiaomi se sice sám do popelnice nevynese, ale dokáže uzavřít odpadkový pytel, pokud je již plný, a vyměnit jej za nový. Stačí stisknout tlačítko, pytel se automaticky uzavře a koš otevře víko, abyste pytel mohli vyjmout a vyhodit.Další články k tématu: Uncategorized