Do Prahy na roboty!

Na unikátní výstavě „Město robotů“, která probíhá od 5. července do 25. srpna 2019 v prostorách Centrum Chodov, se lze seznámit s celkem 74 roboty. Ti do Prahy dorazili po úspěšných výstavách v Las Vegas, Berlíně a Pekingu. Je určena pro návštěvníky všech věkových kategorií bez speciálních odborných znalostí, a zejména pro děti. S každým robotem lze komunikovat, hrát si s ním, řídit ho a dokonce s ním tančit.

Roboti ve „Městě robotů“ kopírují emoce člověka, mluví a gestikulují jako lidé, volně se pohybují v prostoru a dokonce zvou na rande. Návštěvníci se seznámí s robotickou dívkou Kiki povídají si se svalnatým Matthewem, což je android nejnovější generace chytrých robotů. V neposlední řadě překvapí britský robot SociBotem s desítkami měnících se obličejů.

Na výstavě se návštěvníci seznámí s novinkou tohoto roku – robotem psem nejnovější generace a realistickým robotem pavoukem z Guinnessovy knihy rekordů. Obyvatele Prahy jistě překvapí i první robot ryba na světě z Koreje a francouzský emocionální robot Riti.

Hlavní hvězdou výstavy je britský robot herec Thespian. Vypraví příběh, zazpívá píseň, bude se pohybovat a gestikulovat jako skutečný člověk.

Návštěvníci ochutnají kávu od robota baristy Montyho, vytisknou čokoládové figurky na 3D tiskárnách, spřátelí se s celou armádou humanoidních robotů, popovídají si se slavným francouzským robotem Pepperem.

Speciální technologie vyfotí návštěvníky ve 3D formátu a zastaví čas ve skoku – návštěvníci na fotografii budou vypadat jako hrdinové z filmu Matrix. V sousední zóně virtuální reality Ikaros se návštěvníci budou cítit jako ptáci pomocí německé konstrukce.

Kromě toho budou představeni roboti, kteří dokážou místo člověka vykonávat domácí práce: mýt okna nebo hlídat děti a domácí mazlíčky.

Na výstavě „Město robotů“ jsou hranice mezi realitou a virtuálním světem už skoro vymazané. Hologramy se vznášejí přímo ve vzduchu. Nemusíte nosit speciální brýle, abyste je pozorovali.

Výstavu doplňuje samostatný prostor, kde si můžete vyzkoušet sami na sobě kosmickou technologii.  Pomocí přesných senzorů se dá proměnit na skutečnou hvězdu a prožít její život. Lze projet výtahem do vesmíru a stát se průzkumníkem Marsu a uslyšet, jak bude znět váš hlas na jiných planetách.

„Vyprávíme dětem, rodičům a prarodičům o technologiích, které zítra změní náš život,“ říkají tvůrci.Další články k tématu: Uncategorized