Elon Musk znovu zasahuje: SpaceX dopraví do vesmíru turisty

Vesmírný modul SpaceX vynese do vesmíru na oběžnou dráhu kolem Země čtyři platící turisty. Dojde k tomu koncem roku 2021, nebo počátkem roku 2022.

Společnost SpaceX, která se zabývá vesmírnými lety a jejímž generálním ředitelem je Elon Musk, uzavřela smlouvu se společností Space Adventures, cestovní kosmickou kanceláří, která již sedmi soukromníkům zprostředkovala cestu na Mezinárodní kosmickou stanici (a zpět na zem), a to na palubě ruské kosmické lodi Sojuz.

Space Adventures uvedla, že cenu výletu do kosmu nebude zveřejňovat, a oba noví partneři byli vůbec skoupí na konkrétní podrobnosti. Například ani není jasné, jakou přípravu budou muset kandidáti absolvovat. Turisté poletí v kosmické lodi SpaceX Dragon, dvakrát až třikrát na oběžné dráze obletí Zemi ve výšce kolem 408 km, což je vzdálenost orbitu Mezinárodní kosmické stanice.

Foto: SpaceX

Společnost SpaceX v uplynulých letech vyvíjela a testovala tuto novou verzi kosmické lodi Dragon pro dopravu osob v rámci smlouvy s NASA. Úkolem Dragonu má být doprava astronautů ze Země na Mezinárodní kosmickou stanici. Zatím tam Dragon vynášel pouze náklad. Soukromá kosmická společnost nedávno dokončila druhý testovací let lodi Crew Dragon, jak se jí říká. Cílem bylo prokázat odolnost modulu při dopravu lidí.

O rozvoj vesmírného turismu se pokoušejí i další soukromé společnosti, jako například Virgin Galactic Richarda Bransona a Blue Origin Jeffa Bezose. Obě firmy však nabízejí mnohem kratší zážitky. Virgin Galactic se chystá první turisty do kosmu vyslat koncem roku a půjde v zásadě o několikaminutový pobyt ve stavu bez tíže v jakémsi hybridu kosmické lodi a letadla. Blue Origin slibuje zákazníkům rovněž pár minut v kosmu, ovšem v modulu, který mnohem více připomíná modul SpaceX Dragon. Letenky v obou případech stojí kolem 200 000 dolarů, tedy zhruba 5 milionů Kč.

Foto: SpaceX

I když SpaceX i Space Adventures podrobnosti letu tají, o interiéru modulu přece jenom něco prozradily. Je velmi úsporný a vybavení sestává v zásadě jen z několika zavěšených sedaček a dotykových displejů. Je zde panoramatické okno, třebaže ne tak velké jako u Blue Origin. SpaceX předvedla také skafandry. Jsou méně objemné než předchozí modely, ale pořád klasické přetlakové, chlazené a ohnivzdorné. Rukavice jsou uzpůsobené pro ovládání dotykových displejů a celý skafandr lze ukotvit do sedačky.Další články k tématu: Uncategorized