Globální obchodování s roboty vzroste až trojnásobně do roku 2025

Podle expertů z investiční banky DC Advisory hodnota obchodovaných transakcí vystoupá až na 275 miliard dolarů (cca 6 bilionů českých korun). K takovým závěrům dospěli na základě analýzy dat shromažďovaných Mezinárodní federací robotiky.

Objem trhu s roboty v roce 2018 činil podle DV Advisory 98 miliard dolarů (přes 2 biliony korun). Postupný růst je spojován s uplatňováním inovativních metod výroby a distribuce. Svou roli hraje také nástup nových generací robotů a technologií automatizace.

Zatímco historicky pro automatizaci v továrnách a skladech byly synonymem velké, těžké stroje vykonávající činnost v bezpečně zajištěných kovových klecích, s vývojem projevujícím se specifickými požadavky každého ze zákazníků byli operátoři nuceni si osvojit mnohem flexibilnější modely fungování,“ konstatuje se v oficiálním prohlášení DC Advisory k výsledkům analýzy.

Jako hlavní hybatele změn na trhu a jeho růstu investiční banka označila tyto faktory

  • posun v požadavcích zákazníků vede k investicím do oblasti automatizace
  • digitalizace továrních provozů
  • postup ve výoji kolaborativních robotů
  • z obchodu s roboty se stal globální trh, kde nejdůležitější roli hraje Asie
Foto: National Institutes of Health

Když se ještě vezme v potaz, že částka potřebná průměrně k pořízení průmyslového robota průběžně klesá a naopak vývoj v oblasti automatizace jde stále rychleji kupředu, vychází nám z toho podle zjištění analytiků DC Advisory, že uplatnění robotů celosvětově bude stále častější.

Jak se dočteme na webu Robotics and Automation News, dalším indikátorem vývoje jsou pak rostoucí investice do startupů věnujících se robotice a automatizaci v průběhu posledních 5 let. Navíc smlouvy o celkovém objemu 1,2 miliardy dolarů tzv. venture kapitálu byly od roku 2015 uzavřeny jen v samotné sféře logisticky zaměřené automatizace.

Resumé analytiků z investiční banky DC Advisory je pak jednoznačné: „Jsme přesvědčení, že toto přispělo k prudkému růstu počtu robotických a softwarových společností zaměřujících se na zaplnění mezery v poptávce, která tímto vznikla.“Další články k tématu: Uncategorized