Zdroj: Pixabay

Google, Amazon i Apple usilují o jednotnou platformu fungování internetu věcí

Logo se třemi šipkami směřujícími do středu se možná brzy stane stejně rozšířeným jako puntík s odstupňovanými obloučky signalizující přítomnost sítě wifi. Tři technologičtí giganti totiž minulý týden vyjádřili podporu iniciativě Matter, sjednocující fungování IoT zařízení.

Chytře si už dnes můžete odemykat a zamykat dveře, časovat a ladit svícení nebo třeba regulovat teplotu v bytě. Cílem iniciativy Matter, do které se kromě zmíněných tří velkých firem zapojují i další technologické společnosti, je začít ještě v roce 2021 certifikovat a funkčně sjednocovat zařízení v internetu věcí. Informuje o tom web TechXplore.

V praxi si to můžete představit tak, že pokud se rozhodnete vystavět si „chytrou“ domácnost, nemusíte se při výběru omezovat možnostmi nabízenými jen jedním systémem. A tak o svícení se vám může starat Alexa od Amazonu. Zatímco v součinnosti s ní kameru a komunikaci u vchodových dveří zajistí Google Home.

Koncept Matter nahradí dřívější Connected Home over Internet Protocol (CHIP). Vyvíjený standard si zakládá na funkčním propojení všech elektronických věcí prostřednictvím chytrých reproduktorů. V ideální podobě by tak celý „orchestr“ řídil jen jeden digitální asistent. Fungovat by v něm ale mohla zařízení vyráběná pro různé platformy.

Prozatím je softwarový základ spojený s technologií Matter vedený jako open-source na GitHubu. Za jeho užívání nejsou požadováný žádné poplatky. Podle informací uvolňovaných marketingovým týmem projektu se nyní pracuje na instalačních kódech, které uživatelům umožní připojovat zařízení bez prostředkování speciální aplikací nebo propojování s cloudovou službou.

Kromě nesporných výhod s sebou široce otevřená platforma nese i některá rizika – jedno zcela zásadní. Tím je ochrana osobních dat a celkové zabezpečení domácnosti. Není to totiž tak dávno, kdy konkrétně Apple musel měnit svou politiku, co se týče získávání a nakládání s informacemi o pohybu uživatelů iPhonů…Další články k tématu: Aktuality