Hra na housle bez ruky? Díky moderním technologiím žádný problém

Speciální protetický smyčec připomínající umělou ruku umožňuje mladé japonské umělkyni Manami Ito hrát na housle s nebývalou přesností a lehkostí.

Třiatřicetiletá Manami Ito ztratila v roce 2004 při dopravní nehodě pravou ruku. I přesto se dokázala stát první zdravotní sestrou s protézou. Vedle toho se podle serveru thekidshouldseethis.com rovněž zúčastnila jako plavkyně paraolympiády v Pekingu v roce 2008, kde na 100 metrů prsa získala čtvrté místo, a paraolympiády v Londýně o čtyři roky později, kde skončila osmá.

Vedle toho začala hrát na housle a vyvinula úplně nový způsob hraní, kterým v současnosti udivuje celý svět. Aby mohla hrát, má Ito kolem levého ramene připevněný speciální postroj a kabel, což jí umožňuje ovládat veškerý pohyb potřebný k hraní. K tomu má přizpůsobený protetický smyčec, který jí umožňuje hrát s větší přesností, kterou popisuje jako „lehkou a cool“.

Neuvěřitelná hra Manami Ito
Zdroj: YouTube

Díky moderním technologiím dokáže tato Japonka hrát jako nikdy jiný na světě. A její speciální smyčec je právě dokladem toho, jak se lidé s postižením za pomoci inovací a nových vědeckých poznatků dokážou se svým hendikepem vyrovnat a dávat tak příklad ostatním.Další články k tématu: Aktuality