Zdroj: Pixabay (ilustrační foto)

Jen software? Minulost. IT firmy se zaměřují na konzultace

Trendy ve světě technologií se každou chvílí mění a pro podniky je složité se v nich vyznat. IT firmy proto jako odpověď na tento problém zavádí vlastní konzultace, které provedou klienty implementací digitálních řešení od A do Z.

Jak vypadá specifický druh pojištění od definice rozsahu a ukázky možného řešení po samotný prodej? Nebo co vše obsahuje návrh a podoba aplikace sloužících pro komunikaci řidiče osobního automobilu včetně dalších vylepšení? To vše jsou otázky, které řešily konkrétní české firmy při digitalizaci svých projektů a využily při tom služeb specializovaných IT firem.

Zjevný, ale ne úplně nový trend řeší IT společnosti po celém světě. Čím dál důležitější službou se stává důkladná a precizní konzultace celého projektu. Na trhu již nyní neuspějí společnosti, které navrhovaly klidně nesmyslná a drahá řešení s vyhlídkou zaplacené faktury a důsledkem se stal… nespokojený zákazník.

Tři zásadní otázky – proč, co a jak?

Ať už se jedná o prvotní podnikatelský záměr, nebo o odhad potřebného digitalizačního řešení, vždy je důležité si položit tři stejné otázky: Proč to chci, co přesně potřebuji a jak bude probíhat realizace?

Když nás klient osloví, mnohdy má pouze nejasnou představu, co přesně potřebuje. Takového klienta pak provedeme celou diskusí „proč, co a jak“ a navrhneme mu konkrétní řešení. Občas se stane, že klient má představu, co potřebuje, popřípadě jakým způsobem k tomu chce dojít, ale neumí to zasadit do souvislostí, tedy navázat na to, co dělá, jak to zapadne do jeho byznysového modelu, a samozřejmě, aby to nebylo drahé,“ doplnil Roman Kouba, obchodní ředitel společnosti eMan.

IT konzultant? Ajťák, obchoďák i analytik v jednom

Společnosti, které pomáhají s digitalizací procesů, považují časovou efektivitu a preciznost za základ jejich podnikání. Konzultační služba pak napomáhá všem zúčastněným stranám dodržet stanovené cíle. Konzultanti tak zastávají v IT společnostech divokou kombinaci, kdy se od nich očekává znalost IT oboru, obchodnické zkušenosti a porozumění finanční straně projektu.

Konzultace jsou v souladu s naším dlouhodobým směřováním, kdy klienty považujeme za své partnery a chceme do tohoto vztahu přinést určitou přidanou hodnotu, něco navíc, co klient ocení a uvítá. Zároveň je to minimalizace rizika, nákladů a času, jak na straně klienta, tak na straně naší,“ dodává Kouba.Další články k tématu: Aktuality