Kyborg přijel do Prahy!

Ve středu 11. září na konferenci Future Port Prague představí kyborg Neil Harbisson nový prototyp orgánu pro vnímání času, nazvaný Time Sense.

Zdroj: thoughtworksarts.io

Prototyp nového zařízení nebo, chcete-li, orgánu pro vnímání času, nazvaný Time Sense, tvoří páska na hlavě podobná vlasovým čelenkám. Ta umožňuje nositeli pociťovat průchod 24 hodin času po obvodu hlavy. Společně s ubíháním času v průběhu dne prochází po délce čelního pásku malý pocit tepla. Time Sense je příkladem tzv. „exosmyslu“ neboli vnějšího smyslového orgánu.

Cílem projektu je zjistit, zda se podaří vytvořit „časové iluze“, které by vznikaly pomocí nových stimulů na podobném principu jako zrakové iluze. Změna rychlosti pohybu tepelného bodu by mohla vést ke změně vnímání rychlosti plynutí času. „Oči jsou orgány určené pro zrak, jazyk pro chuť a uši pro sluch, nemáme ale orgán určený speciálně pro vnímání času,“ říká Neil Harbisson.

Neil je považován za prvního kyborga na světě, neboť má v hlavě trvalý implantát: anténu, která mu umožňuje vnímat barvu jako zvuk. Neil se narodil s extrémní formou barevné slepoty. I přesto, že rozeznával jen odstíny v černobílém spektru, měl již v dětství blízký vztah k umění, které také vystudoval na Institutu Alexandra Satorrase v Mataró ve Španělsku. Nedokázal barvy vidět, přesto je však chtěl vnímat. V roce 2004 si tedy nechal zabudovat anténu přímo do hlavy. Zařízení převádí barevné odstíny na zvuky. Neil tak barvy „slyší“.

„Barva je vlastně frekvence kmitání elektromagnetického vlnění ve viditelné části spektra. Modré světlo se od žlutého či červeného liší frekvencí. Moje anténa zachytí kmitočty světla a přenese je do mé hlavy, kde je vnímám jako různé zvukové frekvence,“ vysvětluje Neil Harbisson funkci své antény.

Future Port Prague je největší futuristický festival ve střední Evropě. Koná se ve dnech 10. a 11. září na Výstavišti v pražských Holešovicích a setkají se na něm stovky inovativních firem a desítky řečníků z celého světa. Více informací na futureportprague.com.Další články k tématu: Uncategorized