Miniaturní robotický červ může pomoct s léčbou mozku

Je jen 10krát širší než lidský vlas a ovládat se bude pomocí magnetů. Takovou podobu možná bude mít budoucnost mozkové chirurgie. A jen tak mimochodem, mluvíme tu o červu, i když jen umělém.

Podle vědců z Massachusetts Institute of Technology, kteří zařízení vyvíjejí, se robotický červ dostane i na místa, která jsou pro léčbu mozku za současného stavu nedosažitelná. Má jít zároveň o co nejméně invazivní formu neurochirurgie.

Nelichotivé přízvisko červ si zařízení získalo asi kvůli tomu, že podobně jako jeho živý předobraz pevný materiálem se on bude protahovat mozkovými cévami. Přitom by měl být schopný uvolnit ucpání cév způsobující mrtvice nebo pomoct při léčbě různých poruch.

Zdroj: MIT

„Pokud se nám podaří vytvořit zařízení schopné odstranit ucpání krevních cév (v průběhu kritických 90 minut, pozn. red.), mohli bychom případně zabránit trvalému poškození mozku,“ vyjádřil se Xuanhe Zhao, docent strojírenství na MIT a jeden ze spoluautorů studie prezentující dosavadní výsledky jejich práce.

Červ je vytvořen ze speciálního polymeru, který je rovnoměrně rozprostřen s feromagnetickými mikročástečkami. Na šířku tento zázrak miniaturizace měří jen 0,6 milimetrů, a aby se mu mozkovými cévami lépe protahovalo, opatřili ho jeho tvůrci samolubrikační kůží. Aspoň tak o své práci referují v příspěvku zveřejněném v časopise Science Robotics.

Všechny doposud prováděné testy probíhaly na silikonovém modelu mozku. Další na řadě jsou pokusy na zvířatech. Tým z MIT už podle vyjádření časopisu New Scientist ohlásil, že našel neurochirurga z Harvard Medical School ochotného provést tyto pokusy.Další články k tématu: Uncategorized