Mohou roboti tvořit umění?

Přesně tuto otázku si položili manželé Thibault Brevet a Andrea Anner a rozhodli se před rokem společně založit studio AATB. Jejich fascinace neustálým pokrokem a vývojem v průmyslové automatizaci je nakonec dovedla k vytvoření úplně nové kategorie, kterou je „neprůmyslová robotika“.

Jak by se vám líbilo, kdyby vám robot ráno učesal vlasy nebo uměl zabavit vaše děti tvořením mýdlových bublin z bublifuku, zatímco vy vaříte večeři? A právě AATB je studio, které se snaží uvádět podobné myšlenky a inovativní technologie do praxe.

Studio AATB a jejich spolupráce s roboty

Thibault a Andrea přišli poprvé do kontaktu s roboty přibližně před třemi roky, kdy na konferenci zhlédli prezentaci kolaborativních robotů (kobotů) společnosti Universal Robots. Průmyslová automatizace je naprosto fascinovala a nedlouho poté začali navrhovat různé pohyblivé a interaktivní zařízení, u kterých se vždy snažili klást důraz na interakci mezi člověkem a strojem.

Robot jógín? Proč ne!

Při navrhování čím dál většího počtu uměleckých instalací si uvědomili, že se vlastně sami stali menší robotickou firmou. Ani jeden z manželů robotiku nestudoval, ale to se nakonec ukázalo jako výhoda, protože nikdo z inženýrů a programátoů si doposud nepohrával s tak neotřelými nápady. Například není mnoho inženýrů, kteří běžně přemýšlí o tom, jak naprogramovat robota tak, aby mohl vést skupinovou lekcí jógy.

S absencí tradičního inženýrského myšlení Thibault a Andrea dosáhli toho, že mohou v rámci své práce vyzkoušet téměř jakékoliv myslitelné využití robotů. Spojení jejich zkušeností v designu a vizuálním umění jim umožnilo využívat roboty, původně navržené jako nástroj průmyslové automatizace, pro způsob unikátní prezentace umění.

Důležitá je spolehlivost robotů. „Když nainstalujeme naše umělecké dílo na místo, kam se na něj přijdou podívat desítky tisíc návštěvníků, tak potřebujeme, aby všechno dokonale fungovalo“, říká Thibault Brevet. „Pokud se něco na výstavě pokazí, je reputace našeho studia ohrožena. Je to naprosto jednoduché,“ zdůrazňuje.

S roboty spolupracují i čeští studenti

Jednou z hlavních oblastí činnosti studia AATB je pořádání workshopů na univerzitách a uměleckých školách. Kurzy jsou vedeny interaktivní formou, hlavně z konceptuální stránky. Cílem je probudit ve studentech myšlení „out of the box“, studenti tak vymýšlejí propojení kobotů s uměním a možnosti využití robotiky v každodenním životě.


Potřebujete někoho, kdo vám podrží deštník? (Workshop vedený AATB na Art School of Marseille, 2018)

Zájem o inovativní nápady potvrzuje i student oboru konceptuálního umění na pražské UMPRUM Dante Daniel Hartl: „V rámci svého studia se snažím neustále přicházet s něčím, co by oživilo moje projekty. Možnost pracovat s kolaborativními roboty je opravdu skvělá a pomohla by mi při realizaci mých děl,“ dodává.Další články k tématu: Uncategorized