Nahradí vás v práci roboti? Tento web zná odpověď

V roce 2013 vydala dvojice vědců z Univerzity v Oxfordu studii s názvem Budoucnost zaměstnání: Jak moc jsou různé pracovní pozice ohroženy komputerizací? (The Future of Employment: How susceptible are jobs to computerisation?). Projekt Will Robots Take My Job?, stojící za stejnojmennou webovou stránkou, převedl data vzešlá z výzkumu do podoby vyhledávače, kde snadno zadáním názvu svého povolání zjistíte, co vás pravděpodobně v budoucnu čeká.

Carl Benedikt Frey a Michael A. Osborne svůj výzkum zaměřili na americké pracovní prostředí, proto je potřeba z evropské perspektivy brát některé údaje s rezervou. I tak ale dojdeme k zajímavým zjištěním. Za využití Gaussovského rozložení pravděpodobnosti totiž stanovili procentní možnost, že budou komputerizovány, u 702 zaměstnání.

Právníci jsou v pohodě

Jelikož vědecké studie, i když na zajímavé téma, nejsou běžnému čtenáři snadno srozumitelné, rozhodli se lidé z projektu Will Robots Take My Job? (Připraví mě roboti o práci?) převést Freyovi a Osborneovi výstupy do podoby vyhledávače. A doplnili je navíc ještě o informace získané od amerického Úřadu pro pracovní statistiky. Web je provozovaný v angličtině, proto je k užitku aspoň minimální znalost tohoto jazyka, i když rozhodně nejsme nějak zavalováni složitými informacemi. Co se zde tedy kupříkladu dozvíme?

Zdroj: willrobotstakemyjob.com

Nejčastěji vyhledávač využívají účetní a kontroloři, na které tu ale čeká smutný rezultát – existuje 94% pravděpodobnost, že je v příštích letech nahradí robot nebo umělá inteligence. Naopak druzí nejzvědavější, právníci, se nemusí bát, protože jejich výsledek činí jen 4 %. V největším ohrožení jsou v nejbližší době některé pozice v telemarketingu, zasílatelství, datové sféře, ale třeba i kupříkladu opraváři hodinek. Všechny tyto obory vykazují 99% pravděpodobnost, že jejich vykonavatelé budou nahrazeni stroji.

47 % zaměstnanců v ohrožení

Naopak úplně v klidu mohou být audiologové, zubaři či psychologové a terapeuti, protože šance, že jejich práci v příštích dekádách zastanou roboti, se blíží nule. Navíc jsou tyto profese hodnoceny jako tzv. hot jobs, to znamená, že jsou to práce s vyšším výdělkem a perspektivou růstu. Bát by se naopak podle webu Will Robots Take My Job? měli začít třeba někteří zaměstnanci v jaderném průmyslu nebo vesmírní vědci. Patří sice ke skupinám s vyšším příjmem, ale úměrně tomu vysoká je i šance, že některé z nich nahradí automaty.

Zdroj: willrobotstakemyjob.com

Autor tohoto textu, jako zástupce novinářské profese, může být relativně v klidu. Pozici žurnalista sice vyhledávač nezná, nejblíže z nabízených možností jsou mu eventuality „reportér, korespondent“ a „spisovatel, autor“. V prvním případě je stanovená pravděpodobnost náhrady robotem 11 %, v druhém dokonce jen 4 %. Nezařadí se tedy s velkou pravděpodobností mezi 47 % zaměstnanců, jejichž pozice je dle Freye s Osbornem v ohrožení, že ji převezmou roboti.Další články k tématu: Uncategorized