Zdroj: Pixabay

Nechte umělou inteligenci vyjednat tu nejlepší smlouvu. Vydělají na tom obě strany

Společnost Pactum vyvinula platformu, která firmám umožňuje automatizovat byznysová vyjednávání tak, aby dosáhly toho nejlepšího výsledku.

Jak informuje web ZDNet, původně estonská firma se svým produktem rozhodně vyvolala zájem na finančním trhu. O tom svědčí investice v rozsahu více než 300 milionů korun (15 milionů dolarů), které se jí zatím pro další rozvoj podařilo získat.

Zatímco jiné AI společnosti se zaměřuji na snížení výdajů za lidskou práci, Pactum chce spíše zvyšovat hodnotu celkového obratu firmy,“ vysvětluje firemní filozofii Martin Rand, generální ředitel a spoluzakladatel Pactumu. „A jelikož v každém byznysu dochází k nákupům, může z našeho automatizovaného Negotiation-as-a-Service („Vyjednávání jako služba“, NaaS) profitovat jakákoli společnost.“

Nabízený produkt má podobu webového nástroje. Jeho účelem je „navyšovat finanční efekt“ a „šetřit čas“ tím, že nejdříve hledá soulad mezi hodnotami klienta a pozicemi jeho partnerů ve vyjednávání. Následně za využití odzkoušených vyjednávacích strategií dosáhne dohody výhodné pro obě strany.

Tou skutečnou inovací ale je, že umělá inteligence pod hlavičkou Pactum se primárně nezaměřuje na pouhé navyšování produktivity zákazníkova podniku. Jejím hlavním cílem je prostřednictvím využití již existujícího kapitálu dosáhnout co největších úspor.

Klasický win-win

Mluvčí Pactumu k tomu uvádí konkrétní příklad zkušenosti jednoho z klientů, který se pravidelně umisťuje v prestižním žebříčku Fortune 500. Tato nejmenovaná firma je díky Negotiation-as-a-Service schopná ušetřit přes 30 milionů korun (1,5 milionu dolarů) měsíčně.

Jak dosvědčují zkušenosti i dalších společností objevujících se v pořadí Fortune 500, vyjednané smlouvy jsou páteři jejich ekonomických vazeb. A právě na poli zajišťování dodávek se často setkávají s neefektivitou, nestabilitou a plýtváním.

Martin, Kaspar a Kristjan (vedoucí představitelé firmy Pactum, pozn. red.) si toho všimli a v rámci Pactumu jako první představili unikátní nástroj, který činí vyjednávací proces více vstřícný k dodavatelům a ve výsledku zajišťuje prospěch pro obě strany,“ nešetří slovy chvály Ben Blume z kapitálové společnosti Atomico, jednoho z investorů.

A svoje úvahy uzavírá: „To, jak spojuje bohaté zkušenosti ve vyjednávání s prvotřídním talentem při konstrukci AI, nás přesvědčuje o tom, že Pactum je výjimečně dobře vybaven vyvíjet nová automatizovaná řešení. Taková, která budou vytvářet významnou hodnotu pro obě strany, jak kupce, tak dodavatele všeho druhu.“Další články k tématu: Aktuality