Nejlepší hamburgery připravuje burgerbot ze San Francisca

Charlieho Chaplina v Moderní době krmil robot, a i když to dopadlo neslavně, je vidět, že už tehdy lidé přemýšleli nad automatizací přípravy a výdeje pokrmů. To, co bylo ve 30. letech spíše jen fikcí, se dnes stává žhavou skutečností. Burgerbot vám připraví hamburger, který je nejen absolutně čerstvý, ale prý i doopravdy chutný.

Alex Vardakostas, zakladatel startupu Creator, v průběhu dospívání vyrobil desetitisíce burgerů při práci v restauraci svých rodičů. A ačkoli si housku s grilovaným mletým masem rád ještě udělá, už tehdy začal přemýšlet, jak by se tato dost jednotvárná a stereotypní činnost dala automatizovat. Výsledkem je robot, který upraví maso a z vložených základních surovin seskládá burger, do kterého vy si už jen dle libosti doplníte omáčky a jíte.

Unikátní na celém procesu, který probíhá přímo před vašima očima, je, že konečná úprava všech dílčích surovin se děje opravdu těsně před finalizací burgeru. Ve většině restaurací a bister naproti tomu mají kvůli úspoře času cibuli a okurky předem nakrájené, salát natrhaný a někdy i bulky už rozříznuté. Robot navíc prostřednictvím počítače hlídá tepelnou úpravu masa, což se dle vyjádření zástupců startupu projeví na jeho kvalitě.

Zdroj: Creator

První dva burgerboty najdete v sanfranciské restauraci provozované Creatorem. Cílem startupu je rozšířit roboty na hamburgery do co nejvíce jídelních zařízení. Údajně neuvažují o tom, přeprodat svůj vynález jednomu z obřích řetězců, který by na něj pravděpodobně uplatňoval výhradní práva.

via GIPHY

Zajímavá je i pracovní politika, kterou s nasazením burgerbotů Creator spojuje. O údržbu a provoz robotů se v sanfranciské restauraci stará 11 zaměstnanců. Díky efektivitě provozu stojů mají garantováno 5 % času z pracovní doby, které mohou věnovat vlastním aktivitám, třeba číst knihu. „Myslím si, že to, k čemu to povede, je k zlepšování podmínek pro rozvoj naší kolektivní sady dovedností a k přesunu pozornosti k věcem, které nás více naplňují,“ vysvětluje výhody přenechání automatizovaných činností robotům Vardakostas.Další články k tématu: Uncategorized