Foto zdroj: oRobotice.cz

O ROBOTICE: Digitalizace firem – víc než software je důležitý lidský faktor

V čem dělají české firmy největší chyby z hlediska přijímání nových technologií? Dodavatelů jsou mraky, zapotřebí je střízlivý pohled a zhodnotit možnosti, říká Milan Tesař, obchodní ředitel společnosti Info Consulting, která se zabývá podnikovými informačními systémy.

I jak nám napovídá české přísloví „sto lidí, sto chutí“, preference má každý různé. Stejné pravidlo se týká českých podniků hledajících vhodné podnikové systémy. U výrobních firem téměř každý ERP systém zahrnuje základní požadavky jako nákupní či prodejní činnost, stav skladu či stav dodávek. Systémy pak lze obohatit i o konkrétní procesy specifické vlastnímu podniku, což vede k dalšímu zvyšování efektivity, úspoře nákladů a obecné optimalizaci firemních procesů. 

„Každá firma chodí s nějakými specifickými požadavky a je to i jeden z důvodů, proč tuto práci dělám. I v rámci obchodu navrhujeme řešení a nějakým způsobem si bereme to nejlepší ze světa IT a snažíme se to naroubovat na ty konkrétní požadavky konkrétní firmy. Když se podíváme na trh ERP systémů, všechny obsahují nákup či prodej, sklady, řeší nějakým způsobem základní výrobu. Pak přicházejí specifické požadavky, které rozhodují,“ komentuje Tesař.

ERP, MES, CRM

Málokterý podnikatel hledající vhodný podnikový systém rozezná rozdíly mezi zkratkami jednotlivých systémů – ERP, MES nebo CRM. Rozhodují se tedy dle požadavků, nejčastější u výrobních podniků je to napojení na výrobní technologie, které umožní sledovat, co se ve firmě děje v reálném čase.

„Tyto požadavky pokrývají informační systémy třídy MES, které jsou svým způsobem blíž k technologiím. Na druhou stranu se stále více přibližují do vod ERP systémů, kde se zabývají i jinými věcmi jako plánováním výroby a údržby, což najdeme u obou druhů systémů. Situace pro zákazníka musí být nepřehledná,“ tvrdí Milan Tesař.

Chyba je i v komunikaci

Jak malé a střední podniky, tak velké korporáty dělají při přechodu na digitální řešení či do nového podnikového systému stejnou chybu – nezvolí si zodpovědnou osobu. Jednotlivá oddělení si pak špatně předávají informace nebo nekomunikují, což přinese velké problémy. Důležitý je také lidský faktor, kdy 80 procent projektů končí právě chybou konkrétního člověka.

„Je důležité mít zvoleného svého interního lídra pro digitalizaci jako takovou. Celkem s podivem existují firmy, velké české firmy, kde není určena jasná zodpovědnost za digitalizace. V dělbě práce to není vůbec obsaženo, je tam IT, výrobní, technický ředitel, ale není tam nikdo, kdo by se zajímal přímo o digitalizaci a kdo by řešení centralizoval. Vznikají ostrůvky, které spolu nemluví,“ doplnil Milan Tesař.Další články k tématu: Rozhovory