Foto zdroj: oRobotice.cz

O ROBOTICE: Robot Viktor už čistí české nemocnice

Viktor Čistič je naší reakcí na aktuální pandemickou situaci. Přišli jsme s alternativou mobilního robota s dezinfekční lampou, říká Tomáš Ševčík, manažer robotické divize společnosti Amtech.

Čistič Viktor vychází z původního modelu autonomního mobilního robota od společnosti MiR Robots. Je ale rozšířený o zabudovanou metr vysokou germicidní neboli dezinfekční lampu, která pomocí UVC záření zabíjí veškeré bakterie a viry včetně koronaviru. Robot se díky svému softwaru umí pohybovat sám a dezinfikuje veškeré znečištěné plochy.

„Tím, že se věnujeme primárně automatizaci, jsme v medicínských řešeních nebyli úplně zběhlí, takže jsme se nějakým způsobem inspirovali v zahraničí. Poté jsme ale potřebovali robota dostat k reálným zákazníkům, a zde nás logicky napadly právě české nemocnice,“ vzpomíná Ševčík.

Testovací kolo na Bulovce

S rozmachem pandemie začalo být v nemocnicích po celém světě stále častější využití moderních technologií k úklidu a dezinfekci. Lékařská zařízení neměla totiž dostatek zaměstnanců ani časové kapacity řešit úklid standardním způsobem, když se navíc pravidla napříč světem zpřísňovala. Odpovědí na tuto poptávku se staly právě dezinfekční autonomní roboty.

„Dostali jsme možnost otestovat našeho robota v nemocnici na Bulovce, kde nám vyšli vstříc a dovolili nám udělat i potřebné testy. Hlavní hygienička nemocnice nám pak dala klinickou studii, díky níž jsme ověřili funkčnost robota,“doplňuje Tomáš Ševčík.

Problémy s byrokracií

V České republice zatím není nějak extra legislativně zakotveno využití robotů, a to ať v průmyslu, nebo právě ve zdravotnictví. Pracovní „souznění“ robota se zaměstnanci nemocnice i proto vyvolalo řadu byrokratických procesů. Po celou dobu pandemie je kupříkladu omezený přístup do nemocničních zařízení nebo na robotická řešení nebyly alokovány finanční prostředky.

„V tuto chvíli spolupracujeme asi s pěti českými nemocnicemi a přiznám se, není to úplně jednoduché. Přeci jen jsme v situaci, kdy se nemocnice musí věnovat úplně jiným věcem než novým technologiím. Nicméně vnímáme, že tomu chtějí jít naproti. Tak jako tak musí své prostory uklízet dle norem a vnitřních nařízení, takže si mnozí rádi ulehčí,“ uzavírá své hodnocení Ševčík.Další články k tématu: Rozhovory