Obchod bez pokladen? Amazon otevřel supermarket, kde se „nezdržujete“ placením

Funguje to jednoduše. Před vstupem do obchodu se identifikujete pomocí mobilní aplikace. Pak jen chodíte mezi regály, vybíráte žádané zboží a nakonec v klidu s nákupem vypochodujete z prodejny, aniž byste se obtěžovali s čekáním ve frontě. Jak je to možné?

Přiložením telefonu ke čtečce při vcházení do Amazon Go Grocery získá systém spravující obchod informaci, že nákupy budou probíhat na váš Amazon účet. Kamery a senzory v prodejně pak zaznamenají každou položku, kterou si vezmete z police se zbožím. Odchodem z budovy pak nákup uzavíráte a provádíte bezhotovostní platbu. Jak prosté.

Amazon první supermarket tohoto typu otevřel symbolicky doma v Seattlu, nedaleko centrály firmy, která se nachází právě v tomto americkém městě. Obchod má rozlohu takřka 1000 metrů čtverečních a pořídíte v něm zboží všeho druhu, převážně potraviny.

Miluju to pohodlí, kdy něco doslova seberu a jdu,“ pochvaluje si v článku na webu MarketWatch přednosti nového druhu nakupování Art Kuniyuki, jeden z prvních zákazníků Amazon Go Grocery supermarketu.

Foto: Sikander Iqbal, Wikimedia Commons, CC BY-SA 4.0

Sofistikovaná technologie prochází v prvním provozu procesem vylaďování v situacích, které jsou obtížnější pro vyhodnocení, například když lidé zmáčknutím v ruce zkoušejí, které rajče je opravdu zralé, nebo když se probírají hromadou avokád.

V Amazon Go Grocery totiž nic není na váhu, veškeré zboží je účtováno po kusech. Jeden banán tak přijde na 19 centů (něco přes 4 koruny české), červený pomeranč stojí 53 centů (cca 12 korun). Pozor si ale musíte dávat v případech, kdy vás někdo menší postavy požádá, abyste mu podal krabici sušenek z police úplně nahoře. V ten moment to totiž půjde na váš účet.

Jednou z výtek směřovaných k novému systému nakupování je, že se tak eliminuje jedna z absurdnějších pozic na americkém pracovním trhů – ukladači nákupu do tašek. Amazon ale přichází s ekologicky vstřícnější alternativou, kdy zákazníkům poskytuje tašky k opětovnému užívání při každém dalším nákupu.Další články k tématu: Uncategorized