Obejměte se s robotem – je citlivý a má hebkou pokožku!

Na Technické univerzitě v Mnichově badatelé vytvořili syntetickou pokožku pro robota, která funguje podobně jako lidská: nemá význam jen pro vzhled a krytí těla, ale je protkaná nervy (v tomto případě senzory) a slouží k vnímání vnějšího světa.

„Vnímavá“ syntetická pokožka umožňuje, aby roboti byli bezpečnější a citlivěji reagovali na vnější prostředí a lidi i objekty v něm. Nový robot H-1, vyvinutý na Technické univerzitě v Mnichově, vypadá jako klasický robot lidského typu (tedy humanoid), ale přece jen na něm je něco jiné: po celém povrchu má pokožku. Je tvořená zářivými šestihrany umožňujícími robotovi „cítit“, díky tomu se dokáže ještě k tomu více chovat jako člověk.

Schopnost cítit povrchem těla umožňuje robotovi H-1 objímat se s lidmi, aniž by jim ublížil. Syntetickou pokožku má robot také na spodní straně chodidel, takže umí udržovat rovnováhu i na jedné noze. Takovou nesmírnou citlivost berou lidé jako samozřejmost a od průmyslových robotů, kteří svařují nebo lakují na výrobních linkách auta, ji nikdo ani nevyžadoval. Ovšem roboti, kteří se jednou budou starat o nemocné a staré lidi, roboti s dokonale sladěnými pohyby, budou muset být fyzicky citliví. Dokonalá technologie vidění nestačí. Při kontaktu s lidmi je jistá fyzická empatie nutná, už kvůli bezpečnosti.

Pokožka robota H-1 je tvořena navzájem propojenými šestiúhelníky, konkrétně 1 260 kusy těchto hmatových „buněk“ s celkem 13 000 senzory. Každá ze šestibokých „buněk“ umělé pokožky dokáže měřit přiblížení k nějakému objektu, tlak, teplotu a zrychlení při pohybu. Největším problémem bylo zajistit dostatečný výpočetní výkon pro zpracování dat od tak velkého počtu „buněk“ . Vědci proto použili podobný trik, jaký používá i lidské tělo: místo aby řídicí systém robota neustále sledoval veškerá data všech buněk robotické pokožky, soustředí se pouze na nové vjemy a změny, k nimž právě došlo.Další články k tématu: Uncategorized