Podívejte se, jak létá největší hmyz z říše robotů: BionicOpter

Podle Guinnessovy knihy rekordů je největší létající robotický hmyz BionicOpter, ultralehká vážka od firmy Festo. Každé křídlo se pohybuje nezávisle a vážka se ovládá pomocí mobilního telefonu.

Ptačí let zvládl robot SmartBird už v roce 2011. Nyní se vývojáři zaměřili na další výzvu: postavit funkční, a tedy létající robotickou vážku. BionicOpter je ultralehký létající stroj. Podobně jako živá vážka dokáže létat do všech směrů a provádět složité vzdušné manévry. Každé křídlo se pohybuje nezávisle, díky tomu může vážka prudce zpomalovat a zatáčet, a dokonce i létat pozpátku. Každé křídlo lze ovládat v rozmezí jeho frekvence kmitání od 15 Hz do 20 Hz a náklonu až o 90 stupňů. Pro přesnější ovládání mají význam i čtyři slitiny s tvarovou pamětí, které napodobují chování svalů. Poprvé tedy existuje model, který dokáže zvládnout všechny letecké funkce vrtulníku, letadla, a dokonce i kluzáku. I když jde o důmyslné zařízení, tak lze létající vážku snadno ovládat přes smartphone.

Rozpětí křídel vážky měří 63 cm, délka trupu je 44 cm, při hmotnosti stroje pouhých 175 gramů. Kostra robota je vytvořená z ohebného polyamidu a terpolymeru, křídla z uhlíkových vláken a jsou potažená tenkou fólií. Inteligentní kinematika koriguje vibrace během letu a zajišťuje stabilitu. Za účelem stabilizace se během letu neustále zaznamenávají a průběžně zpracovávají údaje o poloze a pohybu křídel.

„Je úchvatné, co jsme se naučili od přírody. Zvídavost nás pohání ke zkoušení nových věcí. Jsme moc rádi, že jsme se dostali až do Guinnessovy knihy rekordů – to je super ocenění,“ říká Karoline von Häfen, ředitelka bionických projektů společnosti Festo.Další články k tématu: Uncategorized