Postavit dům za 48 hodin? I to jsou možnosti 3D tisku ve stavebnictví

Určitě znáte zkušební tisky, při kterých se kalibruje tiskárna pro další provoz. Podobným režimem teď prochází technologie 3D tisku budov. A výsledky jsou více než potěšitelné.

Dům o rozloze 177 metrů čtverečních zvládla americká společnost SQ4D postavit za 8 dní. Jak uvádí web Enmag.cz, samotný tisk ale zabral jen 48 hodin. A co je ještě více potěšitelné, náklady za materiál činily jen 6 000 dolarů, tedy v přepočtu cca 136 000 korun!

Možnosti, které ve stavebnictví otevírá technologie 3D tisku, se týkají především úspory – jak času, tak ale i nákladů. Při stavbě „testovacího“ domu bylo potřeba jen 3 zaměstnanců. Jde přitom o momentálně největší vytisknutou budovu na světě.

To se ale určitě brzy změní. V inovativním odvětví vidí budoucnost firmy nejen ve Spojených státech, ale třeba i v Rusku a Číně. A například Saúdská Arábie počítá s tím, že v Dubaji do roku 2025 bude nejméně čtvrtina budov postavena s pomocí technologie 3D tisku.

Podle odhadů firmy SQ4D může tisk budov ve výsledku snížit čas a náklady na výstavbu až o 70 % ve srovnání se standardními technikami, používanými dodnes. Výhodou automatizovaného procesu je také to, že může pracovat v jeden čas, souměrné na větších projektech, jako je kupříkladu tisk celých ulic.

Foto: SQ4D

Vedle počtu pracovníků se snižuje i počet manuálně pracných postupů. Používané materiály jsou navíc odolné proti plísni a ohni. Jak dokázal test americké společnosti Apis Cor při tisku budovy v Rusku, jimi vytištěná stěna vykazovala lepší izolační vlastnosti než ostatní stěny, při jejichž konstrukci byla použitá jiná technika.Další články k tématu: Uncategorized