Přeberou do pár let „lidské zdroje“ roboti? Singapurská studie naznačuje velké změny v oboru HR

I když to možná na první pohled nevypadá, i oblast HR prochází s covidem turbulentními změnami. Kromě nevyhnutelné automatizace se jí dotkne také dramatická proměna pracovního trhu, kterou s sebou pandemie přinesla.

Studii zaměřující se na perspektivy oboru lidských zdrojů zadaly společně singapurské ministerstvo práce a Institute for Human Resource Professionals. Její výsledky naznačují, že některé pozice v HR budou plně převzaty roboty, u některých se předpokládá větší posun k digitalizaci. A počítá se i se vznikem nových specializací.

Z 27 současných různých pozic v HR, které byly předmětem analýzy, se až u 24 dá očekávat, že do 3 až 5 let projdou pod vlivem technologie proměnou. Osmi z nich hrozí dokonce úplná automatizace celé pracovní náplně.

Jde většinou o práci s nižší mírou zodpovědnost v oblastech jako talent management nebo organizační rozvoj. Převládající administrativní výkon jde totiž snadno automatizovat díky procesům jako strojové učení.

Šestnáct pozic souvisejících s manažerským výkonen a rozhodováním na vyšší úrovní bude do budoucna vyžadovat mnohem větší kompetence při nakládání s digitálními technologie. Uchazeči se budou například muset vykázat schopností pracovat s analýzou velkých dat.

Jen 3 specializovaní pracovníci mohou podle studie zůstat v klidu (aspoň prozatím) – vedoucí talent managementu, HR business partner a manažer/ka organizačního rozvoje.

Nové, specifické pozice, jako kupříkladu HR data analytik, budou naopak vznikat. S tím se pojí i postupná adaptace na progresivní metody práce. Jedním z odvětví, které otevírá před oborem lidských zdrojů netušené perspektivy, je prediktivní analýza.

Ze singapurské studie tedy vyplývá, že dojde především k znatelnému posunu v pracovní náplni lidského personálu. Ubudou stereotypně vykonávané úkony, naopak pozornost se více zaměří na rozvoj a interpersonální vztahy. Nevyhnutelný je také přesun k práci se sofistikovanými digitálními technologiemi.Další články k tématu: Aktuality