Problém s nezájmem o práci na sběru jahod vyřešili Norové jednoduše – vyvinuli robota sběrače

Sběr jahod není příjemná práce, pořád jste přikrčení při zemi, navíc červené plody jsou titěrné a velmi měkké. Není divu, že toto sezónní zaměstnání vykonávají často brigádníci z ciziny. A ani ti o ně už nemají takový zájem. Robot se na druhé straně neptá – robot sbírá.

Najmout dostatečný počet sběračů začíná být pro některé farmáře neřešitelný problém. „V některých zemích zůstává značná část úrody na keřících, protože se nenajde dost těch, kteří by ji sklidili,“ líčí nelichotivé důsledky Simen Myhrene, jeden z tvůrců robotického sběrače.

Foto: Pål Johan From, NMBU

Robota vyvinula společnost Noronn a veřejnosti byl poprvé předveden na Norwegian University of Life Sciences ve městě Ås. Mechanický sběrač nehledí na pracovní dobu a již brzy by mohl přinést výraznou změnu do způsobu práce skandinávských farmářů.

Nepotřebuje přestávky na oběd, ani žádné jiné přestávky. Není bez zajímavosti, že takový sběrač by ve výsledku mohl znamenat snížení vstupních nákladů,“ vyjmenovává výhody robota Myhrene.

Mechanický pomocník by také mohl zvýšit efektivitu titěrné práce. „Jedná se o umělou inteligenci – sbírá jen to, co mu řekneme, že má sbírat,“ vysvětluje provozní ředitelka Katharina R. Asting. Robota tak můžete naprogramovat, aby sbíral jen zralé plody nebo třeba jen jahody konkrétní velikosti.

Zprávu přinesl server The Local.Další články k tématu: Uncategorized