„Proč nebýt styloví.“ Vědci vylepšují samořiditelná auta experimenty na DeLoreanu jak z Návratu do budoucnosti

Driftuje jako závodník. A ještě mnohem líp. MARTY je autonomní vozidlo, které jeho tvůrci zdokonalují v jízdě ve smyku, snaží se tak zlepšit schopnosti samořiditelných aut vypořádávat se se složitými situacemi na silnicích.

Auta vyvíjená pro autonomní provoz jsou projektována s jedním hlavním cílem: dojet z bodu A do bodu B, a to pokud možno co nejbezpečněji. Jak ale dokazují už současné zkušenosti s různými prototypy, ke kolizním situacím bude docházet i nadále. A i na ně by měla být samořiditelná auta připravena.

Foto: Jonathan Goh

Usilujeme o to, vytvořit samořiditelné vozidlo, které bude zvládat nouzové manévry nebo jízdu na kluzkém podkladu jako led nebo sníh,“ vysvětluje na webu Stanfordovy univerzity záměry výzkumného kolektivu jeden z jeho členů Chris Gerdes.

A dodává: „Chceme vytvořit samořiditelné vozidlo, které dokáže využít veškeré tření mezi pneumatikou a vozovkou k tomu, aby se auto pokud možno dostalo z kolizní trasy. Chceme dosáhnout toho, aby se auto vyhnulo střetu v případě, že to ještě umožňují zákony fyziky.“

Úplně jiné auto

Auto, které k experimentům ve Stanford’s Dynamic Design Lab používají, je DeLorean z roku 1981 předělaný na autonomní, elektrické vozidlo určené k driftování. Z původního modelu ale po úpravách moc nezbylo, spíš to vypadá, že pod kapotou je to úplně jiné auto.

Původní hnací ústrojí bylo nahrazeno silnými bateriemi a elektrickým motorem. To stejné potkalo i odpružení, které nevyhovovalo nárokům jízdy v driftu, a výzkumníci ze Stanfordu ho proto vyrobili vlastní, vyhovující součástky. Elektronika dostala přednost také před mechanickým ovládáním řízení, brzd a plynu.

Dvojice GPS antén na střeše vozu zaznamenává jeho polohu s přesností na centimetr. Celé ovládání mají na starosti počítače umístěné za sedadly, MARTY je tak schopný propočítávat nejvhodnější dráhu v řádu sekund. Mnohem více času tak zabere jen vyznačit trasu pro jeho divokou jízdu.

Foto: Jonathan Goh

Tu, kterou pro něj postavili naposled, nazvali MARTYkhana podle motoristického formátu známého v USA pod pojmem gymkhana. Závodníci zde soutěží v nejrychlejším projetí komplikované dráhy, pokud možno bez chyby.

Vylepšený DeLorean prosvištěl a prosmykoval mezi kuželi bez chyby hned napoprvé. Stačily mu k tomu jen údaje z GPS a řídicí algoritmus mapující cestu. Právě v takovýchto testovacích jízdách sbírají výzkumníci ze Stanford’s Dynamic Design Lab důležité informace, které potom využívají při vylepšování softwaru ovládání. Ten by jednoho dne třeba mohl uchránit řadu chodců před úrazem v momentě, kdy bez podívání vkročí do cesty.Další články k tématu: Uncategorized