Zdroj: MIT

Robotický akrobat z MIT skočí salto vzad

Dlouhou dobu bylo metou humanoidních robotů zvládnout chůzi po rovné ploše, aniž by spadli na zem, nebo v extrémních případech třeba dokázat vyjít schody. Dnes už technologie značně pokročila – tým vědců z Massachusettského technologického institutu vytvořil roboakrobata, který vystřihne salto vzad.

Díky oborovým průkopníkům, jako jsou Agility Robotics a Boston Dynamics, můžeme očekávat, že bipedální roboty předčí člověka alespoň ve zlomku velmi konkrétních dynamických úkolů. Myšlenka umělého akrobata určitě není originální. Víme, že IHMC vyvíjí vlastního humanoida dětské velikosti jménem Nadia. Výzkumníci na MIT pracují zase na jeho dospělém ekvivalentu.

Z laboratoře biomimetické robotiky této univerzity jsme již viděli celou řadu nohatých robotů, včetně čtyřnohé Cheetah. V poslední době se podle IEEE Spectrum věnují práci s malými šikovnými Mini Cheetahs. Ty jsou určeny ke zkoumání dynamických činností jako chůze či nenáročná psí akrobacie.

Jak napodobit člověka?

Podle skupiny vědců zahrnuje jádro projektu novou konstrukci humanoidního robota, akční plánovač kinodynamického pohybu i přistávací ovladač. Tedy součást praktického návrhu systému pro vysoce dynamické řízení takového druhu robota. Nejde tudiž jen o samotný stroj a jeho vzhled, ale o celou softwarovou infrastrukturu.

Zatímco trup a paže robota jsou velmi podobné Mini Cheetahovi, konstrukce nohou je zcela nová a obsahuje přepracované aktuátory s vyšším výkonem a lepší hustotou točivého momentu. Hlavním cílem konstrukce nohou je umožnit plynulé, ale dynamické akce ‚od paty ke špičce‘, stejně jako u lidské chůze a běhu, a zároveň zachovat nízkou setrvačnost pro hladkou interakci se zemí,“ prohlásil pro magazín IEEE Spectrum jeden z vědců podílejících se na projektu.Další články k tématu: Aktuality