ROZHOVOR: Dojicí roboti jsou teprve začátek

Přesvědčit české farmáře o výhodách robotů v zemědělství je těžké, ale až je začnou používat velké podniky, i menší družstva se přestanou bát, říká Pavel Milata ze společnosti Leading Farmers.

Aktuálně s jihočeskou agrární komorou budete řešit větší zapojení robotiky do zemědělství – zavedení robotických pleček a secích strojů. Co si od tohoto projektu slibujete?

Projekt vznikl už před dvěma lety, když jsme hledali novou aktivitu, kterou bychom mohli dělat a dále rozvíjet. Logicky jsme dospěli k závěru, že by to mělo být z oblasti autonomního řízení a robotiky, protože jsme dlouholetým dodavatelem GPS systémů pro zemědělské stroje a jejich automatický provoz. Od automatického provozu k autonomnímu provozu je přitom jen krůček. Při hledání partnerů jsme narazili na dánskou firmu Agrointelli, která nám dodá několik zemědělských robotů Robotti. Mezitím jsme se domluvili s pěti velkými českými firmami, které působí v zemědělství a patří k inovátorům v naší branži. U nich se ty roboty budou testovat v nadcházející jarní sezoně.

Co bude jejich úkolem?

Budou sít cukrovku a kukuřici a následně mechanicky odstraňovat plevel mezi řádky.

To bude letos na jaře, a co dále?

Následně vyhodnotíme spokojenost u těchto pěti firem a také data z provozu. Pro letní a podzimní sezonu máme připraveno setí ozimé řepky a mechanickou kultivaci v porostech. Zatím nám chybí specializované nářadí na roboty, třeba postřikovač na pesticidy. To připravujeme, ale ještě nevíme, kdy můžeme očekávat první prototyp. V principu jde o to, aby toho robot v rámci jedné jízdy stihl co nejvíce. Pak se projeví efektivita provozu, a tím se i zrychluje návratnost investice.

Foto: Archiv Pavla Milaty

Zmínil jste data z provozu, ta budou asi hrát velkou roli.

Ano. Připravujeme navěšení senzorových platforem, abychom získávali relevantní data o půdě a porostech plodin. Zjistíme tak parametry, na jejichž základě robot přizpůsobuje svoji práci a které mohou být použity i pro jiné operace.

V živočišné produkce jsme srovnatelní se Západem

Jak se promítá robotika do současného zemědělství?

Moc se to neví, ale historie robotiky v zemědělství je hodně dlouhá, zhruba 20 let. Možná překvapivě se roboty začaly používat nejdříve v živočišné produkci. Máme tu dojicí roboty, které jsou velice rozšířené. Pak jsou tu roboty typu odstraňovačů výkalů nebo třeba krmící roboty pro dávkování krmiva.

Co rostlinná produkce?

V rostlinné produkci se o zapojení robotů přemýšlí dlouho, ale zatím se nic neuplatnilo komerčně, anebo jen velmi omezeně. První pokusy jsou staré asi pět let.

V principu vidíme tři trendy v polní robotice. Jedna skupina chce přetvořit současné traktory nebo kombajny instalací řídicí jednotky tak, aby byly plně autonomní. Druhým trendem je vyrobit stroje typu traktor nebo kombajn tak, že budou autonomní přímo z výroby. To znamená, že nebudou mít kabinu pro řidiče, ale tvarově budou stejné. Třetím trendem je vyrobit autonomní stroje ve smyslu nosiče nářadí a koncových prvků. Ty jsou menší a lehčí než tradiční traktory. A protože jsou menší a lehčí, tak se zvažuje, že by pracovaly ve skupinách. Takzvaný robot swarm, tedy že nahradíme jeden velký stroj více malými stroji.

Foto: Archiv Pavla Milaty

Jak si na tom české zemědělství stojí v porovnání se zahraničím?

V živočišné produkci jsme srovnatelní se západními zeměmi. V rostlinné produkci roboty komerčně prakticky nejezdí nikde, všechno jsou to testy a pokusy. Třeba francouzská firma Naio má malé roboty, kteří jezdí mezi řádky i ve skleníku. Prodali asi stovku kusů. Chceme od nich přivézt jednotky kusů pro naše jahodáře. Pak je tu kanadská firma DOT, ta vyrábí obrovské autonomní nosiče nářadí ve tvaru podkovy. Tvrdí, že vloni zpracovali v Americe desítky tisíc hektarů půdy.

Za pár let bude z robotů standard

Jak obtížné je vůbec přesvědčit české farmáře, aby začali více využívat nejmodernější technologie?

České zemědělce obecně je těžké přesvědčit k čemukoliv. Vezměte si, že výrobní cyklus v rostlinné produkci trvá rok. Takže i výsledky vidíte až za rok. Proto počítáme s dlouhými jednáními a velkým vynaloženým úsilím z naší strany. Na druhou stranu jsme už na trhu prosadili GPS v zemědělství, namontovali jsme prvního autopilota v Česku, zavedli jsme první korekční signály RTK s 30milimetrovou přesností. Když s něčím začneme, během několika let se z toho stane standard a zemědělci si bez našich technologií už nedokážou práci představit. Stejně chceme postupovat i s roboty.

Přece jen je dnes ale situace jiná než v době, kdy zde nebyla GPS…

Je dramaticky jiná. Technologie už dnes používá každý, doba jde dopředu. Přesto hledáme takzvané market leadery, inovátory, kteří jsou vždy průkopníkem a ostatní je následují. Jakmile budou spolehlivě roboty brázdit u prvních pěti velkých zemědělských podniků, ostatní se přestanou bát. Velice silným faktorem při rozhodování firem je v posledních letech absolutní nedostatek pracovní síly v zemědělství.

Foto: Archiv Pavla Milaty

Jak složité je naučit se ovládat a používat v praxi zemědělského robota?

Složité to je a chce to hodně testovacího provozu. Cílem je, aby byl robot naprogramován tak, že se o něj člověk nemusí starat. Přece jen v továrnách je robot uzavřený na místě a operuje jen ve velmi malém okruhu. Pole působnosti zemědělského robota je daleko větší. Takže uživatelsky by to nemělo být nějak komplikované, ale komplikované bude spíš prvotní nastavení, naprogramování.

A co údržba robota?

Zemědělský robot musí být naprosto spolehlivý, protože když je sezóna – setí, sklizeň či jiná operace – máte na práci jen pár dní a nemůžete si dovolit mít robota v servisu. Proto je trendem takzvaná prediktivní údržba. Senzory a čidla by měly upozorňovat na blížící se problém, který musí být odstraněn co nejdříve.

Řešení nedostatku pracovní síly

Je robotizace zemědělství výhodná i pro malé zemědělce, nebo je to spíše otázka velkých družstev?

Náš Robotti bude stát tři miliony korun, což je cena středního traktoru. Je vhodný pro střední a velké farmy od dvou až tří tisíc hektarů. Robot dává smysl pro běžnou polní produkci, i pro specializované zelinářské farmy, protože může pracovat 24 hodin denně, kdežto traktor s obsluhou většinou ani ne polovinu.

Foto: Archiv Pavla Milaty

Jaká je vaše vize českého zemědělství za 10 až 20 let?

V robotech bude trend, bez nich to nepůjde, i vzhledem k nedostatečné pracovní síle. Menší část pracovní síly se pak bude muset starat o flotily robotů.

Jaký je váš pohled na případné zdanění robotů?

Já jsem byl vždy proti regulacím, ale čím jsem starší, tím víc si myslím, že určitá míra regulace je dobrá. V principu jde o to, že když robot nahradí člověka v práci, je pak mnohem lepší snížit daňové zatížení lidské práce a převést ho na robota.Další články k tématu: Rozhovory