ROZHOVOR: Naše 3D tiskárna vyrábí 3D tiskárny

O revoluční technologii 3D tisku z kovu, proměnách průmyslu s příchodem robotů a odchodem starší generace zkušených praktiků, ale i o výhledech do budoucna jsme si povídali s Josefem Slámou, ředitelem společnosti Renishaw.

Jak byste zhodnotil rok 2019 z hlediska modernizace výroby, zavádění nových technologií, ať už u vás ve firmě, nebo u vašich zákazníků?

Dalo by se říci, že byl již mírně problematický. Zhruba od poloviny roku šla na trhu cítit nervozita, určitá nechuť k investicím. K tomu je ale potřeba dodat, že nešlo o strukturální ráz, nebyl to problém z hlediska technologií, ale pramenilo to z nejistoty politické a ekonomické. Z pohledu naší společnosti, která dodává moderní měřicí přístroje, byl uplynulý rok úspěšný. Našim zákazníkům jsme dodali desítky modernizací, původní 3D měření jsme nahradili pětiosým měřením, což firmám zvýší produktivitu i o stovky procent. Naše výrobky jsou na stovkách obráběcích strojů v České republice, kam se ročně dostane dva tisíce nových takovýchto strojů. Ty si teď už samy dokážou změřit to, co vyrobily, a porovnat s tím, co měly vyrobit. V případě špatného výsledku chybu samy opraví bez jakékoli pomoci člověka.

Jak vidíte z tohoto pohledu rok 2020?

Loni byla chuť k investicím oslabena, ať už kvůli mezinárodní politické situaci, či jiným aspektům. Každopádně mnoho firem se vyprodalo ze zásob, takže nyní budou muset opět investovat do vývoje, což znamená, že letošní rok bude stejný, nebo mírně lepší oproti loňsku.

Mladí budou používat už jen moderní nástroje

Všiml jste si nějakých zajímavých inovativních trendů ať už v zahraničí, či v České republice, které podle vás mají potenciál pomoci rozvíjet průmysl či zjednodušovat práci v něm?

Inovace ze světa se sem přelévají kontinuálně, takže globální trendy se velmi rychle dostanou i k nám. Určitě lze říci, že trendem je robotizace. Bohužel ta je často zplošťována do formy manipulačního robota, který nahradí člověka tím, že něco někam přenáší. Robotizace je ale daleko komplexnější. Jsou to robotizované systémy využívající automatizačních postupů, přesných měření, BIG dat. Hlavní ale je, že nedojdou ke styku s člověkem.

Foto: Renishaw

Mnoho českých firem prochází v managementu určitou generační výměnou. Vnímáte, že mladší manažeři nebo majitelé jsou více otevřeni inovacím ve svých provozech?

Ano, rozhodně mají větší zájem. Mladší lidé sázejí více na nové technologie a také se v nich i lépe orientují. Na druhou stranu mají i hodně až nerealistických očekávání, že stačí zmáčknout jedno tlačítko a vše bude fungovat. Prostě ta jejich očekávání jsou často vyšší, než technologie může nabídnout. Je ale skvělé, že tato očekávání mají. Všechny firmy to žene technologicky dopředu. Bohužel s generační výměnou souvisí jeden zásadní problém – se starší generací odcházejí i ty zkušenosti a mnohaleté know-how. Například naše firma má zákazníky, kteří využívají naše výrobky, ale ne dostatečně, protože mladší lidé s nimi neumí pracovat. Do budoucna tak nebudou umět použít standardní nástroje, ale pouze ty moderní.

Jaké moderní technologie využíváte ve vlastních provozech a proč?

Zaměstnáváme po světě zhruba šest tisíc lidí, máme pět výrobních provozů v Anglii a všude jsou i laboratoře, kde se naše výrobky testují a využívají. Uvedu to na příkladu – vyrábíme 3D tiskárny pro tisk z kovu. V současnosti je populární a obvyklý 3D tisk z plastu, ale z kovu je to poněkud sofistikovanější a náročnější realizace. V podstatě se jedná o to, že z kovového prášku vyrobíte součástku pro letecký nebo automobilový motor, má ale využití i v medicíně třeba jako implantát. A tato tiskárna se vyrábí pomocí tiskárny se čtyřmi lasery, takže 4krát víc výrobku vyrobí, každý o výkonu 500 wattů, dohromady 2 kilowatty energie, která prochází přes malý díl, musí to mít vlastní chlazení. A tento klíčový díl vyrábíme na naší tiskárně. V podstatě se dá říct, že naše 3D tiskárna vyrábí 3D tiskárnu.

Ve vesmírném programu i lékařství

Jaký je podle vás potenciál kovového 3D tisku v průmyslu? V jakých oblastech je pro něj největší uplatnění?

Je to investičně náročné odvětví, takže se vyplatí jen v oblastech, kde tyto vysoké investice lze obhájit především technologickou nutností. To jsou obory typu letectví, kosmonautiky, armády, medicíny a v menší míře automobilový průmysl. Všichni ostatní si musí počkat a hledat levnější, méně výkonnou variantu.

Foto: Renishaw

Můžete uvést příklad 3D tisku z kovu?

Například takový hydraulický rozvaděč, to je za normálních okolností kostka železa, která se rozvrtá pro různé typy hadiček nebo šroubků. Jenže takový rozvaděč může vážit třeba šest kilogramů. Díky novým technologiím, které už nepotřebují takovou velkou masu železa, se ale dostanete k lehčímu produktu, který spotřebuje méně materiálu. A když potřebujete poslat do vesmíru satelit, tak tam jej využijete jako držák antény.

Jak se díváte na nahrazování lidské práce roboty? Je to cesta správným směrem?

Připomíná mi to rozbíjení strojů v 19. století. Podle mého soudu je práce vždycky dost a naopak lidí není nikdy dost. Roboti práci neberou, ale dělají práci, kterou lidé dělat nebudou nebo nechtějí. Otázkou je, co jiného budou dělat. Kdo je zvyklý tvrdě pracovat, asi těžko bude ajťákem, ale nepochybně lze najít práci, která vyžaduje fyzickou činnost a kterou nelze automatizovat. V blízké budoucnosti budou roboti daleko více využíváni v oborech, které by nás ještě před pár lety nenapadly.

V jakém oboru by tedy roboti mohli najít uplatnění?

Roboti budou v mnoha odvětvích, která si nyní ani nedokážeme představit. Příkladem mohou být obvodní lékaři. Jejich činnost je často spojena s tím, že identifikují banální nemoci typu nachlazení, které bude v blízké budoucnosti možné identifikovat automaticky. Je ale potřeba říci, že tito lékaři nezmizí, naopak budou mít více prostoru pro pacienty, kteří jejich péči opravdu potřebují.

Otázka kyberbezpečnosti

Využíváte i ve vlastních podnicích roboty? Pokud ano, jakým způsobem?

My máme výrobu velmi zautomatizovanou, máme roboty na specifických místech. Máme kupříkladu jednoho, kterého jsme si sami zkonstruovali na snímací dotek. Což je tenká tyčinka, která má na konci rubínovou kuličku. Takových tyčinek vyrábíme statisíce kusů ročně, což se dělalo ručně s velkou chybovostí a nekvalitou. Takže jsme nakonec vyvinuli vlastního osazovacího robota, který zastane práci těchto lidí.

Foto: Renishaw

Moderní technologie se v čím dál vyšší míře používají i ve zdravotnictví – je to jeden z budoucích trendů?

Ano, toto je oblast, ve které se hodně pohybujeme. Naše 3D tiskárny se využívají pro obličejové implantáty, pro zubní rekonstrukci, umělou dáseň, dokonce pro mozek.

Kdybyste se teď stal na chvíli prognostikem, jak podle vás bude vypadat svět průmyslu za 5 či 10 let?

Bude mnohem více autonomního řízení a provozu, stroje budou mezi sebou navzájem komunikovat, velký boom očekávám od internetu věcí, sítí páté generace, což přinese na jednu stranu mnoho výhod, na druhou stranu o to víc ale bude zasahovat do našich životů kybernetická bezpečnost. A to se týká i firem, aby kvůli vzdálenému přístupu z jedné firmy do druhé nedošlo k nějaké krádeži dat. To bude potřeba ošetřit. Každopádně svět bude rychlejší, bude vypadat o hodně jinak než nyní. Jak přesně bude vypadat, sice nevíme, ale mnoho společností už má vymyšleno spoustu moderních výrobků, služeb, které budou postupně dávat ven.

A jak to bude vypadat za 20 let?

Dám příklad elektromobility. Elektroauta nepotřebují převodovky a mnoho dalších věcí, na kterých je dnešní průmysl postavený. Ale co vidím pozitivně, je, že centrum Prahy nebo Brna nebude parkoviště. Elektromobil lidi přiveze a pak odjede zaparkovat jinde a město bude zase jen pro lidi a pro jejich děti, které budou moci na ulici opět hrát třeba fotbal, jako to platilo za dob našich otců nebo dědů.

Kontrolní robot Renishaw Equator. Zdroj: youtubový kanál Renishaw


Další články k tématu: Rozhovory