ROZHOVOR: Strach z robotů může mít jen ten, kdo nikdy nechodil na čtyři směny

Rozhovor s Čestmírem Vančurou

Modernizace podniků je možná jen při aktivním zapojení vedení podniků a majitelů firem, říká pro server orobotice.cz Čestmír Vančura, spolumajitel společnosti Kovárna VIVA.

Co pro vás osobně znamená pojem Průmysl 4.0?

Pro mě je to další stupeň evoluce způsobu lidské práce, další krok v trendu odebírání rutinní, často namáhavé a těžké práce lidem. V podstatě je to další stupeň věže, kterého nedosáhnete bez kvalitních spodních pater. Ale nikoli pyramidy, protože proč zbytečně zužovat svůj prostor. Vnímáme to s mými kolegy jako komunikaci mezi systémy a pracovišti bez ohledu na to, je-li u stroje robot, automat nebo člověk.

A jak moderní technologie využíváte ve vaší firmě?

Poměrně intenzivně a napříč celou firmou. Komplexně a dlouhodobě se věnujeme aktivně novým technologiím a pořád u toho zvažujeme efektivitu a přínosy.

Můžete být konkrétnější?

Co se týká vnitřních efektů – například u systému CAD/CAM se jedná o zrychlení a zpřesnění přípravy výroby. Bez následných simulací (tváření, obrábění, namáhání) je výsledek zkoušky nebo rozjezdu nové výroby nejistý a příliš závislý na osobních zkušenostech techniků, které až na výjimky nebývají tak rozsáhlé, aby umožňovaly revoluční vývoj opravňující k vybočení ze systému.

U PLM/ERP musí být kvalitní a korektní data uspořádána, provázána, analyzována a vyhodnocována.

U robotiky či automatizace se nám jedná o to, že všude, kde člověk dělá namáhavou práci bez osobní přidané hodnoty, zvažujeme třeba právě automatizaci.

Budova č. 74 v továrním areálu ve Zlíně, kde sídlí vedení Kovárny VIVA. Zdroj: Kovárna VIVA

Co se týká vnějšího efektu – implementace moderních technologií znamená vyšší konkurenceschopnost u klíčových obchodních partnerů. Potřebujeme stíhat jejich vývoj a poskytovat jim podporu v naší oblasti výroby.

Kolik máte ve firmě robotů a jakým způsobem je využíváte?

V celé firmě jsme letos načali třetí desítku a využíváme je například na tvářecích linkách, při obrábění, na kontrole.

Díky robotům zvyšujeme kvalifikaci našich lidí

Část veřejnosti má strach, že roboti mohou vzít lidem práci. Jaký je váš názor?

Strach z toho mají především ti, kteří takovou práci, na kterou roboty nasazujeme, nikdy nedělali a ani sami nechodili na dvě, tři nebo i čtyři směny. Humanizujeme práci, přesouváme ruční obsluhu linek na operátory robotizovaných souborů. Zvyšujeme kvalifikaci našich spolupracovníků, šetříme jejich zdraví. Ovšemže také přesouváme část práce do kanceláří, ale to je v pořádku, pro tradiční profese stejně schází pracovníci a bude to jen horší.

Co se stalo s pracovníky, které ve ví společnosti nahradili roboti?

Užívají si lepší práce. Podílí se na tom i stále větší přívětivost operačních systémů pro řízení robotů.

Můžete říct, jaká byla investice do vašich robotů a zda se vám již tato investice vrátila?

Každá investice, než ji realizujeme, je posouzena z hlediska návratnosti. Neinvestujeme jenom proto, že je to „cool“. Hodnotou je i zdraví našich kolegů z výroby. Kdybychom měli pochybnosti o rentabilitě investice do této oblasti, nedělali bychom ji, a už vůbec ne v takovém rozsahu. Vlastně v tuto chvíli mimo přesun výroby do oblastí s levnou pracovní silou jiný recept neznáme.

Robot obsluhující CNC obráběcí centrum. Zdroj: Kovárna VIVA

Budete v této modernizace pokračovat? Jaké máte další plány z hlediska robotizace, digitalizace vaší výroby?

V robotizaci a automatizaci vybraných procesů plynule, respektive podle potřeb pokračujeme, máme k tomu dnes už vlastní oddělení se specialisty na automatizaci a robotiku. V digitalizaci jsme pokryli přípravu výroby, máme digitální výstupy s potřebnými podklady k výrobním linkám. Řešíme sběr dat ze strojů a jejich vyhodnocování jak z hlediska produktivity, tak preventivní údržby.

Zdanění robotů? Poněkud jánošíkovské řešení

Jaké jsou podle vás výhody robotizace a jaké naopak nevýhody?

Robota nebolí záda, není mu horko, zima, není ospalý, nedochvilný, nevrlý, zachovává absolutně neutrální postoj ke svému mistrovi i své tchyni. Poslouchá na slovo a nejvíc ho baví dělat práci pořád dokola a vychytávat mušky. Potřebuje dobrý projekt včetně fáze jeho nasazení, péči programátorů, operátorů a údržbu.

Jaký máte názor na zdanění práce robotů?

Je to podobné jako zdanit kola, na kterých jezdí lidé do práce, ta také šetří jejich čas a nohy. Robot je stroj a jeho vývoj a výroba už byly jednou zdaněny a daněna je také práce lidí na jeho nasazení do provozu a jeho provozu. Připadá mně to takové jánošíkovské…

Určitě mluvíte s lidmi z trhu, jaký je zájem mezi českými podniky o modernizaci, digitalizaci…

Osobně mám radost z toho, jak naše firmy modernizují. Česká nátura je nakloněna inovátorství. Modernizace a digitalizace podniků je podmíněna aktivní podporou vedení podniků a majitelů firem.

Chcete modernizovat? Dejte na rady integrátora robotů

Co byste poradil majiteli výrobní firmy, který uvažuje o modernizaci výroby, ale neví, jak na to? Jaké by měly být jeho první kroky?

Oslovit některého z výrobců robotů, vyžádat si reference a najít si integrátora, který na základě jeho požadavků zpracuje studii a nabídku a zajistí instalaci a chod linky. Vždy je nutný přehled a dohled nad celým průběhem projektu. Nejlepší řešení vzniká na základě odbornosti, zodpovědnosti a respektu ke svému okolí. Jsou úkoly, které lze efektivně vyřešit jen spoluprací všech zúčastněných, to znamená včetně mistrů či operátorů linky. Velmi žádoucí je podívat se do reálného provozu, kde již moderní technologie využívají.

Čestmír Vančura. Zdroj: Kovárna VIVA

Co bylo na začátku nejtěžší?

Nejobtížnější bylo najít partnera, tváření je specifický malý obor – v Evropě je celkem zhruba 700 firem, což není mnoho. Přelomem byl rok 2008 a 2009, kdy bylo s poklesem výroby více prostoru i tlaku přemýšlet o budoucnosti firmy. S majitelem dodavatele výrobního zařízení do Kovárny VIVA jsme se domluvili, že robotizace bude naše příští řešení, a na konci roku 2011 jsme instalovali první linku s robotem. Po třech letech jsme si to vyhodnotili, že tato cesta je správná.

Takže od prvotního plánu zavést prvního robota do výroby uplynuly zhruba dva roky, než se tak reálně stalo?

Ano, potřebovali jsme 2–3 roky, měli jsme totiž jednu z prvních aplikací v českém průmyslu v našem oboru. Celkově to byla náročná investice v řádech desítek milionů, a nebylo to proto snadné rozhodnutí.

Nemusíte hned kupovat robota, vše si promyslete a poraďte se

Na co dalšího by si zájemce o automatizaci či robotizaci svého provozu měl dát pozor?

Je potřeba získat kvalitního integrátora, který vám je schopný vysvětlit, co práce s robotem představuje. Každopádně, rady integrátorů je potřeba brát vážně. Vedle toho není nikde psáno, že musíte začínat tím, že si koupíte robota, je potřeba opravdu promyslet všechny souvislosti. Ani nemusíte volit originální řešení, protože ta řešení jsou často dobře známá a mnohokrát ozkoušená, to potom celý proces dost zjednoduší. Doporučuji spíše řešení na klíč a zajištěný servis.

Jak to vlastně vidíte do budoucna? Dalo by se říct, že firma, která nebude modernizovat, na tom může být z hlediska konkurenceschopnosti hůře?

Já to vnímám celé jako evoluci. V určité době jste mohl nutit pracovat lidi v oblasti, kde se jedná o monotónní repetitivní práci, nyní to u takového typu práce bez použití robotů dlouho nepůjde. Tyto lidi potřebujeme jinde, kde je roboti nenahradí nebo kde jejich náhrada není možná či žádoucí. Schopnost udržet konkurenceschopnost a přitom humanizovat pracovní podmínky v našem oboru – a podobně to vidíme i ve velké části průmyslu – vnímáme jako potřebu i odpovědnost zaměstnavatelů.Další články k tématu: Uncategorized