Singapur zpřístupnil data z covidové aplikace policii

Singapurská vláda připustila, že k datům z programu pro trasování pandemie má přístup místní policie. To je v rozporu s dřívější zárukou ochrany osobních údajů uživatelů.

Státní úředníci dříve výslovně vyloučili, že data budou použita k jiným účelům než pro sledování šíření viru. Téměř 80 % obyvatel Singapuru je přihlášeno do programu TraceTogether, který se využívá k monitorování pohybu obyvatel a možnosti nákazy dalších lidí. Jedná se tedy o takový ekvivalent české eRoušky.

Počty uživatelů aplikace vzrostly poté, co tamní úřady oznámily, že pokud se situace zhorší, bude brzy potřeba „stopovat“ obyvatele téměř všude, například v supermarketu, kde nakupujete, nebo na pracovišti.

Má-li někdo pozitivní test, data umožňují rychle kontaktovat každého, kdo mohl být infikován. To samozřejmě hned vzápětí vyvolalo obavy ohledně soukromí. Pochyby o spolehlivém zabezpečení dat u takovýchto aplikací ostatně vyvstávají všude po světě tak nějak obecně.

Singapurská „léčka“

Singapurské úřady ve snaze povzbudit lidi k registraci slíbily, že data nebudou nikdy použita k žádnému jinému účelu, než je dohledávání nakažených. V oficiálních dokumentech se konkrétně píše: „Data nebudou nikdy nikomu zpřístupněna. Stane se tak pouze v případě, že uživatel bude mít pozitivní test na covid-19. Tehdy data kvůli kontaktování využije pouze trasovací tým.“

Myslím, že většině lidí vadí pocit, že jsou neustále sledováni. Toho už si užijeme dost prostřednictvím jiných prostředků, jako jsou kamerové systémy,“ komentoval situaci pro BBC jeden z tamních občanů, který si nepřál být jmenován.

Spíš mají (lidi tady) pocit, že byli podvedeni,“ pokračuje. „Vláda nás mnohokrát ujistila, že program TraceTogether bude použit pouze pro sledování kontaktů, ale teď najednou přidali tuto nečekanou nástavbu.“

Program TraceTogather vznikl v březnu minulého roku jako jeden z prvních svého druhu na světě. S uvedením bezpečnostního tokenu v červnu se ale zároveň zvedla vlna kritiky zaměřené právě na ochranu osobních údajů a jejich zneužití. Pod online petici stavící se proti zavedení aplikace se ovšem podepsalo nedostačujících 55 000 lidí.

Jsem zklamaná, ale rozhodně ne překvapená. Je to vlastně něco, čeho jsem se od počátku TraceTogether bála a považovala za znepokojivé. Často se mi dostávalo jen odpovědi, že jsem paranoidní a podkopávám úsilí v boji proti nemoci covid-19. Radost z toho, že se má předpověď naplnila, rozhodně nemám,“ komentovala situaci pro BBC singapurská novinářka Kirsten Han.Další články k tématu: Aktuality