Startup podporovaný Billem Gatesem vyvinul solární pec dosahující teploty více než 1000 °C

Největší průlom v průmyslu zpracovávajícím nerostné suroviny od dob průmyslové revoluce? Pokud se solární pec, na které pracuje startup Heliogen, skutečně prosadí ve výrobě, obejdeme se poprvé bez fosilních paliv.

Donedávna v podstatě neznámá společnost před 2 týdny oznámila, že přišla na způsob, jak pomocí umělé inteligence a pole zrcadel odrážet sluneční světlo tak, aby generovalo teploty přesahující 1000 °C.

Zdroj: Heliogen

Jedná se v podstatě o solární pec, v níž jsou dosahovány teploty odpovídající takřka čtvrtině hodnot, které se vyskytují na povrchu slunce. To už jsou podmínky umožňující vyrábět cement, železo, sklo nebo jiné průmyslové produkty.

Sluneční světlo je jako zdroj energie samozřejmě ekologičtější a jeho plnější uplatnění v odvětví tak výrazně produkčně svázaném se spalováním fosilních paliv musíme jen vítat. Zástupcům statupu Heliogen rozhodně v tomto směru sebevědomí a optimistické vize nechybí.

Pracujeme na technologii, která by mohla být levnější než fosilní paliva a také produkovat mnohem méně emisí CO2,“ vyjádřil se v rozhovoru pro televizi CNN Bill Gross, zakladatel a ředitel Heliogenu.

Nic nového pod sluncem

V základu jejich invence není nic nového. S metodou soustředění většího počtu slunečních paprsků do jednoho bodu už se pracovalo i dříve. Ale až tým z Heliogenu dokázal funkčně zapojit umělou inteligenci k dosažní koncentrovaného výsledku.

Zdroj: Heliogen

Za využití softwaru umožňujícího počítačové vidění, automatickou detekci okrajů a dalších sofistikovaných technologií se jim daří seřídit pole zrcadel tak, aby se sluneční paprsky intenzivně sbíhaly v jednom bodě.

Než se vynález Heliogenu dostane do běžného výrobního procesu, bude třeba ještě spousta času a hlavně peněz. Proto zástupci firmy hledají další partnery a podporovatele. Zařadil se mezi ně i zakladatel Microsoftu Bill Gates.

Mám radost z toho, že jsem se stal jedním z prvních podporovatelů inovativní technologie Billa Grosse zakládající se na koncentraci slunečních paprsků,“ okomentoval své rozhodnutí v oficiálním prohlášení Gates. „Její potenciál dosahovat vysokých teplot nutných pro průmyslové procesy znamená slibný posun ve snahách najít náhradu za fosilní paliva.“

Samozřejmé prosazení solární pece v širším měřítku bude bránit lobby firem profitujících na nerostných surovinách i počáteční nedůvěra jejich zpracovatelů, jestli se vyplatí vysoké investice do nových zařízení.

Pokud přijdeme do cementárny a řekneme, že jim můžeme nabídnout zelené teplo, bez CO2, které jim navíc ušetří peníze, tak nemají co řešit,“ myslí si Gross. Protože sluneční světlo na rozdíl od uhlí, nafty nebo plynu je zdarma.

Zprávu přinesl web CNN.Další články k tématu: Uncategorized