Telefon za volant nepatří. V Austrálii začali používat umělou inteligenci k trestání neposlušných řidičů

S cílem snížit počet úmrtí na silnicích uvedli počátkem prosince v australském státě Nový Jižní Wales do provozu systém, který využívá umělé inteligence k vyhodnocování přestupků telefonování pří řízení automobilu.

Kamery rozmístěné kolem silnic podle vyjádření vládních úředníků fungují ve dne, v noci a za jakýchkoli povětrnostních podmínek. „Jde o systém, který by měl změnit celou kulturu chování za volantem,“ prohlásil zástupce komisaře Michael Corboy.

Foto: Basher Eyre. Wikimedia Commons, CC BY-SA 2.0

Představitelé Nového Jižního Walesu si od novinky slibují, že do roku 2021 pomůže snížit úmrtnost na silnicích až o 30 %. Letos zatím úřady evidují 329 úmrtí v důsledku dopravní nehody, roku 2018 šlo o 354 případů

Umělá inteligence vyhodnocuje pořízené snímky a označuje nelegální užití telefonu za volantem. Za takové jednání je v australském státě považována jakákoli manipulace se zařízením při řízení vozu vyjma telefonování v režimu handsfree.

Finální verdikt, jestli je přečin postoupen do dalšího řízení, ale stále zůstává na lidském činiteli. Snímky, které umělá inteligence vyhodnotí, že obsahují neoprávněné zacházení s telefonem za jízdy, budou v dalším stupni procházet kontrolou odpovědných zaměstnanců.

Celá situace ovšem může mít do budoucna nepříjemné právní důsledky v podobě zahlcení soudů stížnostmi. Automatizovaný systém totiž přenáší důkazní břemeno na stranu postižených a otevírá možnost se proti rozhodnutí úřadů odvolávat.

Zdroj: Wikimedia Commons

K tomu ale dojde nejdříve až za 3 měsíce, zatím vše funguje v zaváděcím režimu, kdy řidiči nejsou pokutováni, ale obdrží jen varovný dopis. Po uplynutí této lhůty už jim ale bude hrozit pokuta v rozmezí od 344 do 457 australských dolarů.

Že si takto pravděpodobně státní kasa přijde na nemalou částku, prokázal zkušební provoz uskutečněný v průběhu tohoto roku, kdy se úřadům anonymně podařilo zachytit více než 100 000 řidičů proviňujících se proti dopravním předpisům.

Zprávu přinesl web The Guardian.Další články k tématu: Uncategorized