Umírá, ale odmítá se s tím smířit. Britský vědec transformuje sám sebe do funkčního kyborga

Doktor Peter Scott-Morgan trpí amyotrofickou laterální sklerózou, která mu mimo jiné způsobuje výrazný úbytek svalové hmoty. Rozhodl se proto, ještě než jeho život vyhasne, přenést své tělo i duši do strojové formy.

Zhruba před měsícem robotik z britského Torquaye ohlásil, že „Peter 2.0 je online“. Co si pod tím představit? Že od tohoto momentu již přímou komunikaci se světem obstarává vědcův naprogramovaný audiovizuální avatar disponující rejstříkem inteligentní řeči těla.

Veškerý můj mluvený projev je nyní uměle generovaný, ale aspoň zase zním jako já. Přede mnou je ještě dlouhý výzkum, přesto neupadám na duchu,“ chválí si britský vědec pokrok v oblasti syntetické reprodukce mluvy, umožňující mu vyhnout se „efektu Stephena Hawkina“.

Víc upgradů než Microsoft

Jeho optimismus se opírá nejspíš hlavně o víru, že skutečně dokáže překonat definitivní limity smrti. Od lékařů totiž obdržel nelichotivou prognózu – může umřít ještě před koncem tohoto roku. „Neumírám, transformuju se. Ach, jak já miluju vědu,“ vzkazuje smrti Peter Scott-Morgan.

Také se silnou ironií tvrdí, že „má rozpracovaných více upgradů než Microsoft“. A bez jakékoli skromnosti prohlašuje, že je tím „nejpokročilejším kybernetickým organismem, který tady za 13,8 miliardy let vznikl“. Jaké úpravy tedy na sobě Peter provedl?

K jeho tělu bylo kupříkladu připojeno zařízení pomáhající mu s dýcháním. „Můj miniventilátor, umožňující mi dýchat, je MNOHEM tišší než ten Dartha Vadera,“ neodpustil si další vtip z oblasti černého humoru vědec-kyborg.

Při dalších zákrocích mu zavedli trubici na výživu přímo do do žaludku, katétr do močového měchýře a kolostomický sáček připojili k tlustému střevu. Všechny tyto nástroje mu mají pomoct se vypořádávat se stravovacími problémy a toaletou.

Dohlédnout na displej počítače

Prodělal také laryngektomii, s jejíž pomocí se mají omezit potíže, ale hlavně ohrožení, že mu budou sliny stékat do plic. Z tohoto důvodu, přiznal doktor Scott-Morgan, už desetiletí nikdo nemohl také zaslechnout jeho přirozený hlas

Zkoumá také pokročilou technologii sledování pohybu očí, která by mu umožnila ovládat několik počítačů zároveň. To si vyžádalo i laserovou operaci zraku, do 70 centimetrů vzdálenosti vidí Scott-Morgan perfektně, což je přesně vzdálenost, ve které se nacházejí displeje počítačů.

Přeměnu vědce v kyborga můžete průběžně sledovat na jeho webové stránce, kde rozvádí svůj pohled na vážnou nemoc, ve které vidí spíš podnět k další „vylepšení“ jedince než rozsudek smrti.Další články k tématu: Uncategorized