Zdroj: Pixabay (ilustrační foto)

V debatní soutěži dominovala umělá inteligence od IBM

Americká firma vyvinula systém založený na umělé inteligenci (AI), který je navržen pro debaty s lidmi. Ve studii publikované v časopise Nature členové týmu popisují jeho fungování i to, jak si vedl, když se postavil proti lidským protivníkům.

Byl to Chris Reed z University of Dundee, kdo podle webu TechXplore definoval historii a vývoj technologie AI založené na typech logiky, které se používají v lidských argumentech i u nového systému vyvinutého společností IBM. Jak Reed připomíná, debata je dovednost, kterou lidé zdokonalují tisíce let. Obecně se považuje za typ diskuse, ve které se jeden nebo více lidí pokouší přesvědčit ostatní, že právě jejich názor na téma je ten správný. Tým IBM vytvořil právě takový systém AI navržený pro debaty s lidmi v reálném čas.

Mistři debaty

Ve většině debat mají argumentující sklon citovat autority, které mohou jejich výroky podpořit. Jde například zmínit předchozí výzkum nebo známé fráze používané respektovanými oborovými specialisty. Systém IBM Project Debater skenuje internet a sbírá právě takové „argumentační náboje“, které používá způsoby naučenými z předchozích zkušeností.

Je zjevné, že debata také zahrnuje účastníky, kteří se pokoušejí vaše tvrzení vyvrátit. Aby Project Debater spojil všechny potřebné vlastnosti, využívá jiný systém IBM, nazvaný Watson, který vyhrál známou americkou televizní soutěž Jeopardy tím, že poslouchal argumenty oponentů a poté hledal tvrzení, která by mohla dojít k podobným závěrům.

Robot versus šampión

IBM začala systém testovat již v roce 2019, kdy se Project Debater zúčastnil debaty s Harishem Natarajanem, mistrem debatních panelů. Účastníci debaty se shodli, že Project Debater sice neporazil Natarajana, ale všichni přítomní také souhlasili, že výsledek byl lepší, než se předpokládalo. V pozdějším testu bylo po umělé inteligenci požadováno, aby přesvědčila skupinu diváků, že telemedicína je dobrý nápad. Většina zúčastněných zjistila, že systém AI skutečně změnil jejich postoj k tomuto tématu. To naznačuje, že umělá inteligence může už brzy hrát velkou roli v profesionálních debatních panelech.Další články k tématu: Aktuality