V Googlu pracují na robotovi, který se dokáže sám učit. Zatím zvládá hlavně třídit odpad

Futuristická divize Googlu nyní známá jako Alphabet X (dříve Google X) ohlásila záměr vyvinout robota schopného učit se ze světa kolem sebe. První věcí, kterou trénuje, je třídění odpadu.

Robotické učení v současnosti většinou obnáší vytvoření celé řady kódů a následné zpracovávání monstrózního objemu dat. Ambicí vývojářů v Alphabet X je sestrojit robota, který bude prostřednictvím kamer a komplexních algoritmů strojového učení schopný samostatného pokroku, aniž by bylo třeba programovat každý jeho krok

Zdroj: Everyday Robots

Momentálně testují ve zkušebním provozu roboty určené na pomocné práce v kancelářských a jiných provozech. Everyday Robot, jak se stroj jmenuje, připomíná přerostlého Wall-Eho z pixarovského animáku, na kterého někdo připojil jednu velkou paži. Zatím se učí jen, jak třídit odpad.

Jde o 2 integrální úkony, které musí při této činnosti robot zvládnout. Zaprvé identifikovat odpadek a jeho zařazení do roztříděné skupiny. Zadruhé vůbec předmět sebrat, zvednout a přenést na požadované místo.

Pro člověka je uchopování věci zcela přirozenou činností, vykonávanou zcela intuitivně. Robot se naopak tento zdánlivě snadný úkon potřebuje učit, a hlavně následně nadále upevňovat. V Alphabet X jej proto dokonce trénují dvojúrovňově: ve fyzické realitě i ve virtuální světě.

Zhruba 30 robotů přes den v kancelářích firmy roztřiďuje odpad na ten určený ke zkompostování, do směsného odpadu a k recyklaci. Přes noc pokračují v tréninku ve virtuálním prostředí napodobujícím podmínky jejich denní práce. Data ze simulací se pak kombinují s těmi ze skutečného světa, k robotovi se dostávají prostřednictvím aktualizací, kterými prochází jeho řídicí systém každý týden či dva.

Podle údajů uváděných Alphabet X jsou roboti v třídění více než úspěšní, jen 5 % odpadu umístili do špatné kategorie. Nicméně, bez problému se to neobejde. Reportéři magazínu Wired při návštěvě kanceláři opečovávaných roboty zaznamenali, že se roboti dostávají do „neřešitelných“ situací: například když se jednomu z nich nedařilo zvednout mísu nebo jiný stroj v důsledku nedostatečného světla vyhodnotil vzor na podlaze jako díry, přes které není možné projet.

Zdroj: Everyday Robots

Zprávu přinesl web The Verge.Další články k tématu: Uncategorized