Virgin Galactic vstupují na burzu. Éra vesmírného turismu už je za dveřmi

Dosud byly výlety do kosmu výsadou hlavně trénovaných odborníků a státních programů. To už brzy nemusí být ale pravda. Firma Virgin Galactic výstředního britského podnikatelel Richarda Bransona chce první vesmírné turisty dopravit na hranici otevřeného vesmíru už příští rok.

Raketoplán SpaceShipTwo vynese zákazníky společnosti do výšky 110 kilometrů, kde budou mít možnost mimo jiné zažít skutečný stav beztíže. Maximální rychlost, které stroj při stoupání dosáhne, je až 3,5 Machu, to znamená více než trojnásobnou rychlost zvuku. Následně s posádkou na palubě zase pěkně přistane.

Foto. Land Rover MENA, Flickr, CC BY 2.0

Samozřejmě půjde zatím o kratochvíli pro movitější zákazníky. Vždyť jedna letenka se v předprodeji nabízí za 250 tisíc dolarů. Virgin Galactic tvrdí, že i tak už mají rezervace na více než 600 míst. Mezi zájemci najdeme např. Leonarda DiCapria nebo Justina Biebera.

Drahé dobrodružství

Vesmírné cesty jsou oborem, který vyžaduje obří investice jak do vývoje, tak samotného provozu podnikání. Proto Virgin Galactic hledá už nějaký čas možnosti dalšího financování.

V jednání bylo např. zapojení vlády Saúdské Arábie, které ale padlo v souvislosti s podezřením na státem nařízenou vraždu novináře Džamála Chášukdžího, kritického k vládnoucímu režimu blízkovýchodního státu. Oboustranně výhodné partnerství uzavřela s Virgin Galactic firma Boeing – tradiční letecké společnosti se tu nabízí možnost vytvořit a odzkoušet nové technologie a procesy.

Foto: Jeff Foust, Flickr, CC BY 2.0

Vstup na newyorskou burzu, kde se 28. října začaly oficiálně obchodovat akcie firmy, je tak dalším logickým krokem, jak se přiblížit plnému, oficiálnímu provozu. Navíc tím Virgin Galactic vyjadřují důvěru, že se z vesmírného turismus stává po fázi vizí a zkoušení obchodovatelný artikl.

Posledním krokem vedoucím na burzu se stala fúze se Social Capital Heosophia bývalého vedoucího pracovníka Facebooku Chamatha Palihapitiyi. Došlo tím k navýšení kapitálu firmy o 450 milionů dolarů. Nově ustavená společnost bude vystupovat pod názvem Virgin Galactic Holdings a původní akcionáři s Bransonem v čele si v ní podrží 59 % akcií.

Samozřejmě nic není ještě stoprocentně jisté a ohlašované termíny musíme brát i s ohledem na dřívější zkušenost s rezervou. Optimisté a vizionáři už ale mluví nejen o výrazném zlevňování letenek v souvislosti s růstem a vytížením průmyslu. Ti odvážnější dokonce vidí obrysy budoucnosti, kdy vesmírné koráby budou odnášet platící turisty na dálkové vesmírné cesty.

Zprávu přinesl web The Guardian.Další články k tématu: Uncategorized